’50 bin yatak tarikatların elinde’

HomeGündem

’50 bin yatak tarikatların elinde’

2022 Akademik Yılı üniversite öğrencilerinin barınma problemini 'işkence' diye tanımlayan Tüm Yurt ve Barınma Hizmetleri Patronları Sendikası ...

Almanya’da sel mağdurları için ayrılan akaryakıta usulsüzlük soruşturması
TTB: Açıklanan ölümler gerçeğin yarısı
Çift maaş alan AKP’li bürokratlara zam yapıldı

2022 Akademik Yılı üniversite öğrencilerinin barınma problemini ‘işkence’ diye tanımlayan Tüm Yurt ve Barınma Hizmetleri Patronları Sendikası (TÜYİS) Lideri Umut Gezici, yaşanan kahırları anlattı.

TÜYİS Lideri Gezici sorunu, “Suriye, Afganistan üzere ülkelerden ağır mülteci göçü, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’ yla yenilenen binalarda kira rayiç bedellerinin 2-3 kat artması, üniversite sayısındaki artışa karşın yurt sayısının artmaması, tarikat-cemaat ve kimi vakıfların birçok ruhsatsız yurtlarının görmezden gelinmesi” başlıklarıyla özetledi.

Yaz kış para ödeniyor

Sözcü’den Sultan Uçar’ın haberine nazaran, Yap-işlet-devret sistemiyle otoyollar, hastaneler üzere ödeme garantili ve kent merkezine çok uzak yurtlar yapıldığını kaydeden Gezici kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Yatakları boş kalsa da, yatak parası yaz kış kesintisiz ödeniyor. Fatih’te 12 üniversite var ancak KYK’nın yurdu çok az, yetersiz. Geçen yıl en düşük bin 500 lira olan kiralar, bu yıl 2 bin 400 liraya çıktı. Yurtlarda, 3 kişilik odanın yıllık 15 bin lira olan fiyatı de en az 23 bin lira oldu.”

‘Talep 10 kat arttı’

“Öğrencilerin, barınma ve beslenme üzere en temel ömür hakkını devlet karşılamıyor. Her gün bize gelen yurt talebi, geçmiş yıllara nazaran 10 kat arttı. Bölüm temsilcileri olarak bizim tespitimize nazaran bu yıl üniversite kazanan öğrencilerin en az yüzde 10’u yani 100 binlerce genç parasızlıktan kazandığı okulda okuyamayacak, okulunu dondurup, köyüne dönmek zorunda kalacak. İTÜ’de mühendislik kazanan emekçi çocuğu bir öğrenci için günlerdir yurt arıyoruz.”

Devlet malı olamamış!

İstanbul’da FETÖ operasyonu sonrası el konulan binaya, ‘Bu bina OHAL kapsamında devlet malı olmuştur’ afişi asıldı. Ancak bina KYK yerine AKP’li eski Sarıyer Belediye Lideri Yusuf Tülün’ün lideri olduğu İlim Yayma Cemiyeti’ne tahsis edildi. Cemiyet, ‘Birincisini manalı kılan ikinci üniversite’ sloganıyla, Türkiye’de 188 öğrenci yurdu işletiyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0