AB seyahat listesini güncelledi

HomeGündem

AB seyahat listesini güncelledi

Avrupa Birliği (AB) üyelerinin koronavirüs salgını nedeniyle seyahat kısıtlaması uygulamayabileceği ülkelerin bulunduğu listeye 3 ülke eklendi ...

Suriye: Türkiye ülkemize terörist getirdi
IMF, Türkiye’nin 2021 büyüme tahminini yükseltti
Öztrak: Milletimiz sandıkta şahlanıp Erdoğan’ı attan düşmekten beter etmeye hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) üyelerinin koronavirüs salgını nedeniyle seyahat kısıtlaması uygulamayabileceği ülkelerin bulunduğu listeye 3 ülke eklendi.

AB Kurulu’ndan yapılan açıklamaya nazaran, seyahat kısıtlamalarından muaf tutulan ülkeler listesi güncellendi.

Son güncellemeyle listede yer alan ülkeler Avustralya, Kanada, Şili, Ürdün, Kuveyt, Yeni Zelanda, Katar, Ruanda, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Kore, Ukrayna ve Uruguay oldu. Ayrıyeten, mütekabiliyet gereği AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat müsaadesi vermesi halinde Çin’e de hudutlar açık olabilecek.

Son güncelleme ile AB’nin seyahat listesinden Bosna Hersek ve Moldova çıkarılmış oldu. Listeye Şili, Kuveyt ve Ruanda ise yeni eklendi.

AB’nin listesi, üye ülkeler için tavsiye niteliği taşıyor ve bağlayıcılığı bulunmuyor. Kelam konusu liste iki haftada bir güncelleniyor.

Listedeki ülkelerden AB’ye turistik seyahatlere müsaade verilebilirken, yolculara test ve karantina üzere kimi önlemler uygulanabiliyor. Listede yer almayan ülkelere AB ülkelerinin seyahat kısıtlamaları devam ediyor.

AB, geçen yıl martta salgının yayılmasını engellemek için 27 üye ülkenin yanı sıra Schengen bölgesinin modülü olan İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre’ye mecburî olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirilmesini kararlaştırmıştı.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: