Ablasının adını yaşatmak için deniz otomobili üretti

HomeTürkiye

Ablasının adını yaşatmak için deniz otomobili üretti

Atalay, ablasının ismini yaşatmak için de 'Cey-Car' ismini verdiği deniz arabasını ihraç etmeyi hedefliyor. Ticaretle uğraşan bir çocuk annesi ...

Türkiye’de eylülde 147 bin 143 konut satıldı
Süleyman Soylu: Biz batının göçmen deposu değiliz
İngiltere’den en kapsamlı aşı araştırması

Atalay, ablasının ismini yaşatmak için de ‘Cey-Car’ ismini verdiği deniz arabasını ihraç etmeyi hedefliyor.

Ticaretle uğraşan bir çocuk annesi Ferda Atalay, bir müddet evvel emekli oldu. Atalay, 112 Acil Sıhhat Grubu’nda misyonlu ablası tabip Ceyda Atalay ile kıyıda otururken, 2 kişilik deniz arabasına binenlerin yanında, binemediği için ağlayan çocukları görünce, aracın 4 kişiliğini üretmek için kolları sıvadı.

Emeklilikten de sıkılan Atalay, bir müddet sonra bu arabaları yapabileceklerini ablasına anlattı. Atalay kardeşler, deniz arabası üretmek hedefiyle araştırma yapıp, üretim için bir atölye buldu. Lakin pankreas kanseriyle çaba eden Ceyda Atalay, geçen 30 Mayıs’ta hayatını kaybetti. Istırap yaşayan Ferda Atalay, ablasıyla kurduğu hayali gerçekleştirmek için işin başına geçti.

KKTC’ye satıldı

Tüm çalışmaları yapılan birinci araba, bir haftada tamamlandı. Atalay, üretilen deniz arabasına ise bir arada hayal kurdukları ablasının isminin yaşaması için ‘Cey-Car’ ismini verdi. Görünümüyle bir arabası andıran deniz aracının sürat göstergesi, farları, stop lambaları, vitesi bulunuyor. Jet-ski motoruyla denizde hızla hareket eden deniz aracından 7 adet üretildi. Türkiye’nin birinci 4 kişilik deniz arabası olan deniz aracı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne satıldı. Motorsuz satılan aracın fiyatı ise 90 bin ile 100 bin lira ortasında değişiyor.

Bayan teşebbüsçü olarak takviye gördüğünü belirten Ferda Atalay, “Bu 4 kişilik deniz aracımız polyesterden yapılıyor. Tekne üzere deniz üzerinde hareket ediyor. Bir eser tüm aksesuarlarını koyduğumuz formuyla neredeyse bir haftada imal edilebiliyor. Daha evvel ticaretle uğraşıyordum zati. Emekli olduktan sonra bir müddet çalışmaya orta verdim lakin konutta oturmak çok sıkıcı geldi. Pandemi sürecinde bir istihdam yaratayım istedim” dedi.

Ürettikleri araçları yurt dışına ihraç etmeyi hedeflediklerini söyleyen Atalay, “Ablamla bir gün kıyıda otururken bu araçların 2 kişilik olanlarını gördük. Çocukların binemedikleri için ağladıklarını görünce ‘Niye bunun 4 kişilikleri yok’ diye düşündük. Araştırdık ve 4 kişilik deniz araçlarını yapmaya karar verdik. Birlikte başladık fakat ablam Ceyda bir müddet sonra vefat etti. Biz de onun isminin yaşaması için aracımıza Cey-Car ismini verdik. Şu ana kadar 7 araç ürettik” diye konuştu.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: