Açığa alınan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı ‘Örgüt üyeliği’ davasında beraat etti

HomeGündem

Açığa alınan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı ‘Örgüt üyeliği’ davasında beraat etti

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Cihan Yavuz geldi. Duruşma savcısı celse ortasında verdiği mütalaayı tekrar ...

Askeri lise sınavı itirafı: Soruları verdiler, derece yaptık
Otogarda bomba ile yakalanmışlardı: Şüphelilerin iddianamesi tamamlandı
Gezi’de halka saldıran Palalı Sabri hakkındaki haberlere erişim engeli

İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz sanık Cihan Yavuz geldi. Duruşma savcısı celse ortasında verdiği mütalaayı tekrar ettiğini belirtti. Mahkeme heyeti, sanık Cihan Yavuz’u ‘Silahlı terör örgütü üyeliği’ cürmünün sabit olmaması nedeniyle beraatine karar verdi. Heyet, savcının ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ hatasından cezalandırılması tarafında mütalaa verdiğini belirterek sözlerin içeriği ve paylaşıldığı ortam dikkate alınarak yasal ögeleri oluşmadığı gerekçesiyle beraatine karar verdi.

Yurt dışı yasağı kaldırıldı

Mahkeme sanık Cihan Yavuz hakkındaki İstanbul’u terk etmeme, haftada iki gün imza vermesi ve yurtdışına çıkış yasağı halindeki isimli denetim kararlarının da kaldırılmasına hükmetti. Öte yandan üye yargıçlardan biri, sanığın örgüt üyesi olmamakla birlikte örgütle iltisaklı olduğu ve faaliyetlerinin yardım niteliğinde olduğunu belirterek çoğunluğun görüşüne katılmadığı tarafında muhalefet şerhi düştü.

İddianame

İddianamede, sanık Cihan Yavuz’un partisel faaliyet ismine olduğunu tez ederek örgüt mensuplarının ailesini ziyaret ettiği, Diyarbakır Sur’da Hendek Savaşı ismi altında öldürülen örgüt mensubunu “şehit” diye tabir ederek ailesini sahiplendiği ve ailesini ziyaret ettiği, örgütün kuruluş yıl dönümü olan 27 Kasım 2016’da örgüt mensuplarının fotoğraflarının bulunduğu aktifliğe katıldığı belirtildi. Ayrıyeten sanık Yavuz’un Sterk TV, ANF ve gibisi yayın kuruluşlarında Abdullah Öcalan ve Leyla İnanç’ın açlık grevi hakkında yaptığı değerlendirmeler, talimatlar ve aksiyon davetleri, bu doğrultuda canlı yayında verdiği beyanatın örgüt sempatizanları tarafından takip edilen bir kanalda yayınlanması bir bütün halinde değerlendirildiği belirtilerek “Şüphelinin PKK/KCK terör örgütü ile iltisaklı bulunduğu, yapmış olduğu hareketlerle örgütün gayelerine yardım eden siyasi faaliyetler içinde bulunduğu ve atılı cürmü işlediği konusunda kuvvetli kuşku oluşmuştur” denildi. Yavuz’un “Silahlı terör örgütü üyeliği” hatasından 5 yıldan 10 yıla kadar mahpus cezası istendi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: