Almanya’da aşısızlar için hayat pahalılaşacak

HomeDünya

Almanya’da aşısızlar için hayat pahalılaşacak

Karara nazaran 1 Kasım'dan itibaren aşı olmayan çalışanlar Covid-19’a yakalanmalarından sonra karantinaya girdiklerinde çalışmadıkları günler ...

Ankara’da tamamı aşısız 12 gebe koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti
Bolsonaro, aşı olmadığı için stadyuma alınmadı
Sahte aşı kartından tutuklanan iki hemşire anlattı

Karara nazaran 1 Kasım’dan itibaren aşı olmayan çalışanlar Covid-19’a yakalanmalarından sonra karantinaya girdiklerinde çalışmadıkları günler için fiyat kaybından ötürü devletten tazminat alamayacak. Bu kural, tabip raporuyla belgelenen sıhhat sebebiyle aşı yaptıramayanlar için geçerli olmayacak.

Ayrıyeten, aşı olunmadığı takdirde restoran yahut tiyatro, sinema, konser üzere çeşitli etkinliklere girmek için istenilen süratli Covid-19 testlerinin fiyatı vatandaşlar tarafından ödenecek. 12-17 yaşlarındaki gençler ve çocuklar ile gebeler ise bu testleri 31 Aralık’a kadar fiyatsız yaptırabilecek.

Sıhhat Bakanı Spahn, bu yeni kuralların aşı yaptırmak istemeyenlere bir baskı değil, adil olmayla ilgili bir durum olduğunu belirterek, “Kendilerini ve diğerlerini aşı yoluyla koruyanlar, aşı olmayanlar için neden para ödediklerine ait haklı bir soru soruyorlar” dedi.

İnsanların aşı olma konusunda özgür olduklarına işaret eden Spahn, fakat insanların verdikleri bu kararla sorumluk taşımaları ve maddi sonuçlara katlanmaları gerektiğini kaydetti.

Bavyera Eyaleti Sıhhat Bakanı Klaus Holetschek de salgınla çabada aşı olmak istemeyenlerin de sorumluluk alması gerektiğini tabir ederek, “Sağlık münasebeti olmayan rastgele bir nedenle aşı yaptırmayı reddedenler kar kaybını toplumun ödemesini bekleyemezler.” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’da 1 Kasım’a kadar geçerli olacak yönetmeliğe nazaran, Covid-19 nedeniyle karantinaya girmek zorunda kalan çalışanlara, meskende kaldıkları birinci 6 haftada maaşının tamamı, yedinci haftadan itibaren ise yüzde 67’si devlet tarafından ödeniyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0