Aşı karşıtlarından Maltepe’de miting

HomeGündem

Aşı karşıtlarından Maltepe’de miting

Koronavirüse karşı aşılamaya reaksiyon gösterenler, Maltepe Aktiflik Alanını'nda toplandı. Mitinge katılmak için gelenlere, polis 'maske takın ...

HDP harekete geçiyor: İlk temas Kürt partileriyle
Aşı karşıtları mitinginde ‘sahte cumhurbaşkanı’ ilgisi
Aşı karşıtı mitinge izin vermeyen Maltepe kaymakamı tayin edildi

Koronavirüse karşı aşılamaya reaksiyon gösterenler, Maltepe Aktiflik Alanını’nda toplandı. Mitinge katılmak için gelenlere, polis ‘maske takın’ ihtarında bulundu. Lakin, mitinge gelenler miting alanına girdikten sonra maskelerini çıkardı. Polis, maskesini çıkaranlara müdahale etmedi. İştirakçilere HES ya da aşı kartı denetimi yapılmadı.

Polis, araçlarıyla vakit zaman miting alanının etrafında dolaşarak “salgının devam ettiği ve maske aralık kurallarına dikkat edilmesi gerektiği” konusunda ihtar anonsları yaptı. Maltepe Miting Alanı’ndaki mitinge saat 14.00’den itibaren iştirakçiler alınmaya başlandı.

‘Covit sehitleri’ için dua

Mitingde Gazeteci Abdurrahman Dilipak, Hamza Yardımcıoğlu, Sema Maraşlı, Cemil Can, Bora Gencer, Zafer Ege, Erkan Trükten ve Dr. Bilgehan Bilge konuşmacı olarak yer aldı. İstiklal Marşı ve akabinde “Covit şehitleri için” dua okunarak miting konuşmalarına başlandı. Abdurrahman Dilipak, konuşmasında iştirakçilere teşekkür ederek “Burada global güçlere meydan okumak için varız. İsminin Kovid olduğunu tez ettiğiniz virüsün yarasadan konakçıya, oradan bulaş olarak beşere nasıl geçtiğini, kıssa üzere bize anlatıp durdunuz. PCR teşhis kitleriyle insanlarda PCR’ın görmediği virüs var mı yok mu, yazı tipe atmaya başladınız. İsmine SARS-COV 2 dediğiniz virüsü peçete testiyle dünyaya yaydınız. Hatırlayın Çin’de sokakta giderken düşüp ölen insanları, medyada gösterilen o trajik vefatları. Size mevti gösterip hastalığa razı etmeye çalıştılar” dedi.

Dilipak, “Akraba, arkadaş ziyaretleri engellendi, tokalaşmayın, sarılmayın dediler. Siz yanınızdaki arkadaşınızın elini tutun inşallah. Artık biz birlikteyiz. Bu oyunu bozacağız” diye konuştu.

Aşı aykırıları miting öncesinde #HerYerMaltepeHerYerDireniş etiketini Twitter’da TT (Gündem olan husus başlıkları) yaptı.

Kaymakamlık, ‘Hayır’ dedi, valilik müsaade verdi

Aşı terslerinin düzenleyeceği mitinge kaymakamlık ‘hayır’ demiş, İstanbul Valiliği ise müsaade vermişti. Valilik açıklamasında şu tabirler yer almıştı.

“Anadolu Birlik Partisi tarafından, ‘Anayasayı Müdafaa İnisiyatifi bir ortaya geliyor’ davetiyle İlimiz Maltepe ilçesi Maltepe Miting Alanı’nda 11 Eylül 2021 Cumartesi günü 15:00-18:00 ortasında bir açık yer toplantısı düzenlenmek istendiği, Valiliğimize sunulan 08.09.2021 tarihli dilekçenin tetkikinden anlaşılmıştır.

Bahse açık yer toplantısı talebi, ilgi (a), (b), (c) genelgeler ile ilgi (ç) Sıhhat Bakanlığı Salgın İdaresi ve Çalışma Rehberi’nde belirtilen kurallara riayet edilmesi kaydıyla uygun görülmüş olup, belirtilen yer tarih ve saatlerde gerekli emniyet önlemlerinin alınacağı konusunda bilgi ve gereğini rica ederim.”

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: