Aşısızlara pass yok… Passolig’leri değiştirdiler

HomeSpor

Aşısızlara pass yok… Passolig’leri değiştirdiler

Türkiye Futbol Federasyonu’nun açıkladığı önlemler ortasında aşısızların statlara giremeyeceği de vardı. Lig maçlarının seyircili oynanma ...

Sağlık Bakanı Koca: Mavi il sayısı 26 oldu
DSÖ’den aşı üreticilerine çağrı
Prof. Dr. Ceyhan: Devletin ek önlemler alma zamanı geldi

Türkiye Futbol Federasyonu’nun açıkladığı önlemler ortasında aşısızların statlara giremeyeceği de vardı.

Lig maçlarının seyircili oynanma kararının akabinde İstanbul Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü takımları önlemleri en üst düzeye çıkarttı. Passolig kartları takibe alındı. Aşısız şahısların maça geleceğini duyan polisler ise giriş turnikelerinde tedbir aldı.

Turnikeye kartı okutan kişinin bilgileri polislerin bilgisayar ekranına yansıtıldı. Kartı okutan kişi ile karttaki kişinin fotoğrafları karşılaştırıldı. Fotoğraf karşılaştırmasıyla, 89 kişi diğerlerine ilişkin Passolig kartlarıyla stada girmek isterken yakalandı. Hürriyet’te yer alan habere nazaran, Kartların sahipleri de meskenlerinde gözaltına alındı. Hem kartı kullanana hem de kart sahibine idari süreç yapıldı.

235 kişi gözaltına alındı

Spor Güvenliği Şube Müdürlüğü grupları ayrıyeten maçlarla ilgili yayın organlarında çıkan haberlerin yanı sıra toplumsal medya hesaplarını da yakından takip ediyor. Sanal devriyeler, maçlarla ilgili paylaşım yapan yaklaşık 2 bin hesabı anlık izliyor. Yasa kapsamına giren bir paylaşım yapıldığında da çabucak müdahale edilerek gözaltı yapılıyor ve haklarında isimli süreç başlatılıyor. Geçtiğimiz yıl toplumsal medya paylaşımları nedeniyle 235 kişi gözaltına alındı ve haklarında süreç yapıldı. Geçtiğimiz yıllarda haklarında isimli süreç yapılan 900 kişi ise hala yasaklı.

Kırmızı yelek uygulaması

Polis, stadyumları denetim altında tutmak için kırmızı yelek uygulaması da başlattı. Yakasında kamera taşıyarak stadyumda gezen polislerin tümüne kırmızı yelek giydirildi. Bu yolla, hata işlemeyi düşünen şahısların yelekli polisleri fark ederek kabahatten vazgeçmeleri planlandı. Her maçta 40 kırmızı yelekli görevlendiriliyor ve ses de kaydeden kameralarıyla taşkınlık yapanları görüntülüyor. Bu yıl maçlara yasak unsur sokan 17 kişi ile taşkınlık yapan 20 kişi bu formda tespit edilerek gözaltına alındı.

Türkiye Futbol Federasyonu statlara girme kaidelerini şöyle açıklamıştı:

Aşı takvimini tamamlamış bireyler, son aşı tarihlerini takip eden 14. günden itibaren, COVID-19 geçirmiş şahıslar ise izolasyon süreçlerinin tamamlanmasından itibaren 180 gün müddetle stadyuma seyirci olarak girebilecektir.

12 yaşını tamamlamış ve şimdi aşı yaş kümesine dahil olmamış bireyler, karşılaşmadan en fazla 48 saat evvel PCR testi yaptırması ve test sonucunun negatif olması koşuluyla stadyuma girebilecektir. Lakin kelam konusu yaş kümesine aşı tanımlaması yapılması halinde, bu bireylere 60 gün müddet içerisinde aşı takvimini tamamlamamaları halinde stadyumlara giriş müsaadesi verilmeyecektir.

HES entegrasyonu

Covid-19 PCR testi yaptırılamayan 12 yaş altındaki çocuklar stadyumlara giremeyecektir.

Kombine sahiplerinin, aşı tanımlaması yapılmış kümede olmalarına karşın 60 gün mühlet içerisinde aşı takvimini tamamlamamaları halinde, bu bireylere stadyumlara giriş müsaadesi verilmeyecektir.

Stadyuma girişler, HES entegrasyonu ile e-bilet sistemi üzerinden alınan biletler ile yapılır. Bilet alacak şahısların, HES kodu bilgilerine e-bilet sistemi uygulayıcısının ulaşmasına onam vermesi gerekmektedir. Şahıslara yönelik HES uygulama sorgulamaları localara girecek şahıslar ve seyirciler için e-bilet sistemi üzerinden yapılacak, protokol tribününe girecek şahıslar için ise e-bilet sistemi yahut HES uygulaması üzerinden yapılacaktır.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0