Bilirkişi raporu: Havai fişek fabrikasında 13 tonluk TNT’ye eşdeğer patlama meydana geldi

HomeGündem

Bilirkişi raporu: Havai fişek fabrikasında 13 tonluk TNT’ye eşdeğer patlama meydana geldi

Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında, 3 Temmuz 2020'de meydana gelen patlamada, 7 personel hayatını kaybetti, 127 kişi de yaralandı ...

DDK’dan THK raporu: 21 uçaktan 15’i gayri faal, toplam borç 2 milyar TL
Fitch, Türkiye büyüme beklentisini yükseltti
Gölleri kurtarmak için harekete geçildi: Su takviyesi ve şişme bent operasyonu

Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında, 3 Temmuz 2020’de meydana gelen patlamada, 7 personel hayatını kaybetti, 127 kişi de yaralandı. Olayın akabinde Hendek Cumhuriyet Başsavcılığı’nın açtığı soruşturma kapsamında, patlamada ihmali olduğu tez edilen fabrika sahibi Y.C., fabrika sorumlu müdürü A.A., fabrika müdürü ve genel ustabaşı H.A.V., genel ustabaşı E.Ö. iş güvenliği uzmanı A.B., sorumlu işçi A.Ç. ve A.R.E.C. ile hakkında ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olma’ hatasından 2’şer yıl 8’er aydan 22’şer yıl 6’şar aya kadar mahpus cezası istemiyle dava açıldı. Davada fabrika sahibi Y.C. ile genel ustabaşı H.A.V. tutuklu yargılanırken, öbür sanıkların tutuksuz yargılanmasına devam ediliyor.

Devam eden davada mahkemenin talebi üzerine hazırlanan uzman raporu Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Ortalarında A sınıfı iş güvenliği uzmanı, kimya mühendisi, inşaat mühendisi ve bilgisayar mühendisinin bulunduğu 7 kişilik eksper heyetinin hazırladığı raporda, fabrika yetkililerinin elektrik tesisatı, depolama alanlarının güvenliği, fabrika yetkililerinin risk değerlendirmesi, personel sıhhati ve güvenliği üzere birçok alanında kusurlarının olduğu belirlendi.

4 farklı patlama meydana gelmiş

Uzman heyetinin hazırladığı raporda, olayın yaşandığı gün fabrikada 4 başka patlama meydana geldiği belirtildi. Birinci patlama fabrikada ‘Çin Mahallesi’ olarak isimlendirilen misket üretim laboratuvarında, ikinci patlama kimyasal husus deposunda, üçüncü patlama misket depolama alanında, dördüncü patlamanın ise ilaç eleme yerinde meydana geldiği tabirlerine yer verildi. Ayrıyeten bu patlamalardan birinin Kandilli Rasathanesi Sarsıntı Araştırma Enstitüsü tarafından ölçülen kıymetlere nazaran 1.7 şiddetinde sarsıntı tesiri yarattığı mahkemeye sunulan raporda yazıldı.

13 ton 396 kilogram TNT patlaması muadilinde

Eksper tarafından hazırlanan rapora nazaran, patlamanın şiddeti ve çukurların çapları dikkate alınarak, çukurlara neden olan patlayıcı unsur ölçüsünün hesaplandığı, yapılan hesaplamalar ve belge kapsamında yer alan depo kayıtları karşılaştırıldığında ‘Çin Mahallesi’ olarak isimlendirilen misket üretim laboratuvarında yasal olmayan ve tüzüğe alışılmamış bir biçimde üretim ve depolama yapıldığı tespit edildi. Ayrıyeten raporda misket deposunda yaşanan patlamanın 13 bin 396 kilogram TNT’ye (5700 kilo gök bombası) eş kıymet ölçüde bir patlama olduğu belirtildi.

7 sanık da kusurlu bulundu

Hazırlanan raporda dava kapsamında yargılanan 7 sanık da kusurlu bulundu. Rapora nazaran, fabrika sahipleri Y.C. ile A.R.E.C. asli derecede, sorumlu kimyager A.A., mesul müdür A.Ç., idari ustabaşı H.A.V., genel ustabaşı E.Ö., iş güvenliği uzmanı A.B. tali derecede kusurlu bulundu.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0