Bloomberg’den Erdoğan, Biden görüşmesine 6 milyar dolarlık iddia

HomeDünya

Bloomberg’den Erdoğan, Biden görüşmesine 6 milyar dolarlık iddia

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye'nin ortasında ipler gerilirken, ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, “Erdoğan, Biden ...

3 gün arayla Erdoğan: ‘Değerli dostum’dan ‘Teröre destek veriyor’a
Rus Dışişleri Bakanı’ndan Taliban açıklaması: “Uluslararası tanınırlık şu an gündemde yok”
Çin’den, Biden’a ‘soğuk savaş’ yanıtı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye’nin ortasında ipler gerilirken, ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, “Erdoğan, Biden ile görüşmesinde 6 milyar dolarlık silah mutabakatını görüşmeyi bekliyor” başlığıyla bir haber servis etti.

Kelam konusu haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek global dorukta ABD Lideri Joe Biden’dan Ankara’nın onlarca ABD savaş uçağı satın almasına müsaade vermesi için talepte bulunacak. Erdoğan bu sayede Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi almasından ötürü Washington’ın büyük silah mutabakatlarını engellemesinin önüne geçmeyi planlıyor” tezi gündeme getirildi.

Akıllara F-16 talebini getirdi

Bu tez, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Türkiye’nin ABD’den 40 adet F-16 ve modernizasyon talebinde bulunduğuna ait haberleri akıllara getirdi. Kelam konusu talep tezi birinci evvel Yunanistan merkezli bir haber sitesinde yayınlanmış akabinde da birçok yayın kuruluşu tarafından memleketler arası mecrada konuşulmaya başlanmıştı.

Kelam konusu talebin akıbetiyle ilgili Bloomberg’e konuşan iki üst seviye Türk yetkili, “Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması ve Türkiye’nin duruşunu değiştirmemesi hasebiyle Kongre’den onay alınması zor” tabirini kullandı.

G-20 buluşması kesin değil

Bu ayın sonunda İtalya’nın başşehri Roma’da gerçekleşecek G-20 Zirvesi’nde Erdoğan’ın bu mevzuyu Biden’a açmasının beklendiği belirtilirken Türkiye tarafından duyurulan Erdoğan-Biden görüşmesine yönelik ABD tarafından şimdi bir yanıt gelmediği biliniyor.

Beklenen buluşma G-20’de gerçekleşirse Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Lideri Biden’a “6 milyar dolarlık anlaşma” konusunu açacağı ve böylece “Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi almasından ötürü Washington’ın büyük silah mutabakatlarını engellemesinin önüne geçmeyi planladığı” savı konuşuluyor.

‘Türkiye garantiye almak istiyor’

İsmi açıklanmayan yetkili, “Türkiye’nin maksadı NATO ile uyumlu jetleri garantiye almak” tabirlerini kullanırken ABD’nin ise bu talebe yönelik nasıl bir refleks geliştireceği ise bilinmiyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0