Bu kış grip alarmı…

HomeGündem

Bu kış grip alarmı…

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Şener, Türkiye ve dünyanın yaklaşık 2 yıldır ...

ABD’den hayvanlara özel Kovid-19 aşısı
Avustralya koronavirüsle mücadele için yurt dışından 1000 sağlık çalışanı alacak
ABD’de kalp krizi geçiren kişi yoğun bakım yatağı bulunamayınca öldü

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Şener, Türkiye ve dünyanın yaklaşık 2 yıldır yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla uğraş ettiğini söyledi.

Koronavirüsle gayrette aşının çok kıymetli olduğunu vurgulayan Şener, Sıhhat Bakanlığının bu hususta halkı sık sık uyardığını lisana getirdi.

Sonbaharla birlikte bu yıl grip olaylarının da görülmeye başlandığını anlatan Şener, Kovid-19 aşısının grip aşısıyla bir ilgisinin bulunmadığını belirtti. Toplumda, “Kovid-19’a karşı aşılandığımız vakit gribe karşı da aşılanmış üzere bir yanlış algı” oluştuğuna dikkati çeken Şener, “Grip ve Kovid-19 aşısı farklıdır. Kovid-19 yaptırmış olsanız bile grip aşısını kesinlikle olmamız lazım” dedi.

‘Bu sene 65 yaş üstü için grip aşısı ekstra önemli’

Prof. Dr. Şener, bilhassa 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan şahısların kış mevsimine girilmeden evvel grip aşısı olması gerektiğini hatırlattı.

Yaklaşık 2 yıldır Türkiye ve dünyada grip enfeksiyonlarının çok fazla görülmediğini aktaran Şener, şunları kaydetti:

Bu yıl grip hadiselerinde artış bekliyoruz. Grip, apansızın ortaya çıkıp apansız kaybolan enfeksiyonlar değil. 2 yıldır dolanımda olmayan virüsle tekrar karşılaşmış olacağız. Bilhassa 65 yaş üstü şahıslarda zatürre oranlarını düşük tutmak için grip aşısı olmak gerekir. Bedenimizdeki antikor karşılıklarını tekrar uyarmak için grip aşısı yaptırmak gerekiyor ayrıyeten bu sene 65 yaş üstü için grip aşısı ekstra değerli

Zatürre aşısını ise her hasta kümesine önermediklerini söz eden Şener, bu aşıyı, ileri yaş kümesi, kanser hastaları ile organ nakli olan şahıslara tavsiye ettiklerini kelamlarına ekledi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0