Bülent Arınç’tan Kültür Bakanlığı’na ‘Yılmaz Güney’ tepkisi

HomeKültür Sanat

Bülent Arınç’tan Kültür Bakanlığı’na ‘Yılmaz Güney’ tepkisi

Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Şurası (YİK) üyeliğinden istifa eden eski TBMM Lideri Bülent Arınç, Türk sinemasının ‘Çirkin Kral ...

İstanbul’un bu haftaki kültür sanat programı
Usta oyuncu Tuncel Kurtiz vefatının 8’inci yılında anılıyor
58’inci Antalya Altın Portakal Film Festivali, HalkTV’de

Geçen yıl Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Şurası (YİK) üyeliğinden istifa eden eski TBMM Lideri Bülent Arınç, Türk sinemasının ‘Çirkin Kral’ lakaplı sanatkarı, oyuncu, direktör, senarist ve muharrir Yılmaz Güney’i vefat yıl dönümünde anan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na toplumsal medyadan reaksiyon gösterdi.

Arınç, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın paylaşımını alıntılayarak, “Fikirler, şahıslar eleştirilebilir; tabir hürriyeti kutsaldır. Ahmet Kaya, Nazım Hikmet vs. isimleri eleştirebilir ya da fikirlerini benimseyebilirsiniz. Herkesin de buna hürmet duyması gerekir. Lakin fikirlere ve sanata duyulan hürmet, bir katile paravan olamaz” sözlerini kullandı.

Fikirler, şahıslar eleştirilebilir; söz hürriyeti kutsaldır.

Ahmet Kaya, Nazım Hikmet vs. isimleri eleştirebilir ya da fikirlerini benimseyebilirsiniz. Herkesin de buna hürmet duyması gerekir. Fakat fikirlere ve sanata duyulan hürmet, bir katile paravan olamaz. https://t.co/teBidxT5rt

— Bülent Arınç (@bulent_arinc) September 10, 2021

Arınç paylaşımının devamında da, “Devletin yargıcına silah doğrultmuş, öldürmüş ve bundan ötürü karar giymiş bir ismin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “saygıyla anılmasını” kınıyorum” dedi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0