Cazcı Louis Armstrong CIA ajanı çıktı

HomeKültür Sanat

Cazcı Louis Armstrong CIA ajanı çıktı

Dünyaca ünlü caz müzisyeni Louis Armstrong’un 1960 yılında, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Afrika turnesinin, kendisinin bilgisi ...

ABD elçisi zehir zemberek geliyor: Bastıracağım
ABD’nin eski başkanlarından Afgan mülteciler için dayanışma
ABD’den Yunanistan’a sevkiyat: 15 adet F-15

Dünyaca ünlü caz müzisyeni Louis Armstrong’un 1960 yılında, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen Afrika turnesinin, kendisinin bilgisi olmadan Amerikan istihbarat kuruluşu CIA tarafından Afrika’daki saklı operasyonlar için bir kılıf olarak kullanıldığı öne sürüldü.

ABD’nin Afrika ülkelerindeki imajını uygunlaştırmak hedefiyle düzenlenen birkaç aylık Afrika turnesine katılan Armstrong’un, 1960 yılının kasım ayında Kongo’da eşi ve bir ABD’li diplomatla birlikte katıldığı yemekte kandırıldığı da belirtildi. Yemeğin mesken sahibinin kim olduğuyla ilgili Armstrong’a palavra söylendiği, siyasi ataşe olarak tanıtılan kişinin aslında CIA’nin Kongo şefi olduğu ortaya çıktı.

‘O bir truva atı’ydı’

CIA’nin 1950 ve 1960’lı yıllarda Orta ve Batı Afrika’daki faaliyetlerini ortaya çıkaran Beyaz Kötülük kitabının muharriri olan ve Londra Üniversitesi’nde araştırma vazifelisi olarak çalışan Susan Williams, Louis Armstrong’un ABD istihbaratı tarafından nasıl kullanıldığını anlattı. Williams, “Armstrong CIA için aslında bir Truva Atı’ydı. Bu nitekim çok üzücü. Armstrong yanlışsız yahut yanlış olarak mana verdiklerine büsbütün muhalif bir biçimde bir çıkara hizmet etmek üzere kullanıldı. Bilseydi, dehşete düşerdi” tabirlerini kullandı.

ABD’li istihbaratçılar uranyumun peşindeydi

Beyaz Kötülük isimli kitabın müellifi Susan Williams’ın Birleşmiş Milletler (BM) arşivlerinde elde ettiği evrakların, Louis Armstrong’un davet edildiği yemeğin konut sahibinin, CIA İstasyon Şefi Larry Devlin olduğunu gösterdiği belirtildi. Öte yandan yemekteki başka ABD’li istihbarat yetkililerinin, Afrika ülkesi Kongo’da Armstrong’un turnesini, o devir ülkeden yeni ayrılan, stratejik olarak çok değerli ve epey güçlü Katanga eyaletine erişim sağlamak için kullandığı da kaydedildi.

Williams, Armstrong olmasaydı, CIA yetkililerinin, bin 500 ton uranyuma sahip Katanga madencilik altyapısından üst seviye yetkililerle görüşemeyeceklerini aktardı

Armstrong’un Katanga turnesinin harika bir fırsat olduğuna değinen Williams, “Bir kılıfa muhtaçlıkları vardı ve bu turne onlara bunu sağladı” dedi.

‘Hükümet desteklediğim siyasetleri temsil etmiyor’

Kongo’ya 59 yaşındayken giden Louis Armstrong ise Afrika turnesinde edindiği tecrübelerden ilham alarak Gerçek Elçiler isimli bir müzikal ve albüm yaptı. Armstrong’un kelam konusu albümde, ABD hükümetinin kıtadaki halkla münasebetler çalışmalarında yer almasıyla ilgili çok derin karmaşık hisler içinde olduğunu gösterdiği de belirtiliyor. Louis Armstrong albümünde “Ben hükümeti temsil etsem de, hükümet benim desteklediğim birtakım siyasetleri temsil etmiyor” sözlerini kullanmıştı.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0