Çin Evergrande’ı kurtardı, piyasalar nefes aldı

HomeEkonomi

Çin Evergrande’ı kurtardı, piyasalar nefes aldı

Bilinen borcu 300 milyar doları aşan Çinli dev emlak geliştirme şirketi Evergrande'ye ait haber akışı ise Asya'da risk algısını etkilemiş ...

AKP iktidarında Türk Lirası’nın dolar karşısında değeri yüzde 81.1, Avro karşısında yüzde 83.9 değer kaybı yaşadı
Dolar neden 8.90’a vurdu sorusunun yanıtı…
Merkez, yıl sonu dolar ve enflasyon tahminini açıkladı

Bilinen borcu 300 milyar doları aşan Çinli dev emlak geliştirme şirketi Evergrande’ye ait haber akışı ise Asya’da risk algısını etkilemiş, şirketin borç ödemesi için görüşmelerde bulunduğuna ait haber ise hisse piyasaları üzerindeki baskıyı nispeten azaltırken, yurtiçi tahvilinin kupon ödemesini yapacağını açıklaması ile piyasalar nefes aldı.

Dünya’nın aktardığına nazaran, ağır borç yükü altındaki Evergrande Group, vadesi gelen yurtiçi tahvilinin yarınki kupon ödemesini yapacağını açıklayarak çalkantılı seyreden piyasaların bir ölçü rahatlamasını sağladı.

Yatırımcılar bir müddettir Çin’in ikinci büyük inşaat ve gayrimenkul şirketi olan Evergrande’nin temerrüte düşeceğinden ve likidite krizinin global finansal sisteme tesir edeceğinden kaygılanıyordu.

Şirkete bağlı olan Hengda Real Estate Group yaptığı açıklamada Shenzen borsasında süreç gören Eylül 2025 vadeli yüzde 5.8 kupon ödemeli tahvilin kupon ödemesini 23 Eylül’de yapacağını belirtti.

Fakat açıklamada, vadesi tekrar yarın gelecek olan dolar cinsi tahvil hakkında bilgi yer almadı. Refinitiv bilgilerine nazaran şirketin bu tahvil için 83.5 milyon dolar fiyatında kupon ödemesi gerekecek.

Şirketin ayrıyeten 29 Eylül’de bir öteki dolar cinsi tahvil için 47.5 milyon dolar kupon ödemesi yapması gerekecek. Ödemeler 30 gün içinde yapılmazsa bu tahviller temerrüte düşmüş olacak.

İsminin açıklanmasını istemeyen hususa ait bir kaynak, “Bu ödemenin hala öbür tahviller için ne söz edeceğini anlamaya çalışıyoruz lakin durumun yakından incelendiğini göz önüne alırsak bu adımla piyasaları sakinleştirmek ve öbür kupon ödemelerini yapmak istediklerini gösterdiklerini düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0