Çin’in üstüne ABD vurdu: Bitcoin dibi gördü

HomeEkonomi

Çin’in üstüne ABD vurdu: Bitcoin dibi gördü

Çin'in en büyük ikinci gayrimenkul şirketi olan Evergrande'ın 300 milyar dolarlık borcu nedeniyle iflas edip etmeyeceğine yönelik belirsizlikle ...

ABD’li evsiz 43 sent az ödedi, hapis cezasıyla karşı karşıya
‘Zengini Vergilendirin’ elbisesinin tasarımcısı vergi borçlusu çıktı
TL’nin değer kaybı dış basında: Erdoğan’ın siyasi müdahalesinin bir başka kanıtı

Çin’in en büyük ikinci gayrimenkul şirketi olan Evergrande’ın 300 milyar dolarlık borcu nedeniyle iflas edip etmeyeceğine yönelik belirsizlikle birlikte kripto paralar ve klâsik borsalarda bir düşüş yaşanmıştı.

6 hafta sonra birinci

Çin’deki durum Bitcoin’i 3 günde yaklaşık 48.000 dolardan 43.000 dolara geriletti. Dün akşam ise Bitcoin ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) Lideri Gary Gensler’in açıklamalarıyla 6 hafta sonra birinci defa 40.000 doların altını gördü.

HaberTürk’te yer alan habere nazaran, Gensler kripto para piyasası için devlet kontrol ve regülasyonunun kaide olduğunu belirtti. Bilhassa ABD Doları’na endeksli stablecoinlerin denetlenmezse yatırımcı için büyük bir risk barındırdığını belirtti.

Gary Gensler regülasyonların kripto para piyasasının gelişimi için kural olduğunu söylese de yatırımcı bu açıklamalara pek olumlu yaklaşmadı.

Açıklama öncesi 42.800 dolar olan Bitcoin 39.787 dolara kadar geriledi. Buradan gelen reaksiyon alımlarıyla bu sabah prestijiyle yine 42.300 dolara çıktı.

40 bin doların altına düşmesinin akabinde yükselişe geçmesinin akabinde Bitcoin’de günlük düşüş yüzde 1.1 oldu.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0