‘Cinsel saldırı’dan ceza alan Uğur Arda Aydın’ın oyunu kaldırıldı

HomeGündem

‘Cinsel saldırı’dan ceza alan Uğur Arda Aydın’ın oyunu kaldırıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları'nda meslektaşları Mana Alkoy ve Nazife Aksoy'u taciz ettiği gerekçesiyle yargılanan oyuncu ...

Marmaray ve U harfi olan metrolara internet izni: İBB’ye yok
Adalar Kaymakamlığı’ndan İBB’ye: Tahliye işlemi yasal değil
Metrobüslerin hurdalığa giden yolu böyle döşendi: Uzmanlar almayın dedi, aldılar, milyonlarca lira zarara neden oldular

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları’nda meslektaşları Mana Alkoy ve Nazife Aksoy’u taciz ettiği gerekçesiyle yargılanan oyuncu Uğur Arda Aydın, “cinsel saldırı” hatasından 2 yıl 6 ay mahpusla cezalandırıldı. İBB Kent Tiyatroları’ndan yapılan açıklamada, karar sonrasında Arda Aydın ile mevcut çalışmaların durdurulduğu kaydedildi.

Açıklamada, İBB’nin toplumsal cinsiyet eşitliği ve bayan hakları ile ilgili çalışmalarda öncü çalışmalar yaptığı belirtilerek şöyle denildi:

“İBB Kent Tiyatroları, tiyatroda her türlü tacizi, mobbingi, şiddeti hem sahnelerinde sahnelenen oyunlarda hem çalışma ortamında önlemek için hassas bir tavır benimsemeyi unsur edinmiştir. Farkındalık yaratmak için kurum içinde somut çalışmalar yürütmekte, bu hususta birçok sanat kurumuna da örnek olmayı vaat etmiş bir tiyatro siyaseti çerçevesinde faaliyet göstermektedir. Kelam konusu durum tarafımıza iletildiği andan itibaren gerekli süreçler tarafımızdan başlatılmıştır. Davanın takipçisi olmaya ve toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmaya devam edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın.

‘Süreci takip ediyoruz’

İBB olarak, toplumsal cinsiyet eşitliği ve bayan hakları ile ilgili çalışmalarda öncü çalışmalar yapmakta ve bu hususta yalnızca istihdam değil, bayanların ve kız çocukların güçlendirilmesi ile ilgili de var gücümüzle çalışmaktayız. Kent Tiyatroları oyuncusu Arda Aydın ile ilgili süreci şeffaf bir biçimde takip ediyoruz. Hususun ortaya çıkması ile İBB çabucak iç sistemlerini çalıştırmış ve Teftiş Konseyimiz, savcılığa hata duyurusunda bulunmuştur. Süreci yakından takip ettik etmeye de devam edeceğiz. Duruşma sonucunda Arda Aydın ile mevcut çalışmalarımızı durdurduğumuzu tabir etmek isteriz. İstanbul Sözleşmesi’ne inanan ve takip eden bir kurum olarak her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğini savunmaya devam edeceğimizi bir defa daha kamuoyuna hürmet ile duyururuz.”

Kamuoyuna Duyuru pic.twitter.com/GnyjFyVjII

— Kentin Tiyatrosu (@sehir_tiyatrosu) September 21, 2021

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: