Diyanet, medya alanında kadro açtı

HomeGündem

Diyanet, medya alanında kadro açtı

Diyanet’in teşebbüslerinin seçime yönelik olduğunu söyleyen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Türkiye’de toplum din üzerinden bölünmeye ...

Ankara’daki tanzimde alım fiyatı altında satış yapmışlar, zarar 5 milyon TL
Diyanet’e “Bunları camiye sokmayın” çağrısı: Din görevlisi kardeşlerimiz namazlarını kılmak istemiyor
Muhafazakarlara soru: Ya iktidar çürümüşse!

Diyanet’in teşebbüslerinin seçime yönelik olduğunu söyleyen CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “Türkiye’de toplum din üzerinden bölünmeye çalışılıyor. Ali Erbaş da bir figür üzere kullanılıyor. İktidarın gitmemek için sarıldığı ip, din. Lakin bu onların kurtuluşu olmayacak” dedi.

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’ın laikliği amaç alan, “İnanç insan ile Allah ortasında olsun; meskenine, ticaretine, siyasetine, adaletine, yargısına yansımasın diye ortalığı ayağa kaldırıyorlar” kelamları tartışılmaya devam ederken Diyanet İşleri Başkanlığı medya alanında 30 kişilik takım ilanı açtı. Daha evvel de müftülüklere, “sosyal medyada etkin olunması” talimatını veren kurum; dört direktör, dört spiker, beş kameraman, sekiz prodüktör, iki ışıkçı, üç montajcı ve dört ses kayıtçısı alacağını açıkladı. Alımların kelamlı imtihanla yapılacağı belirtilen ilanda, “Spiker unvanına müracaat yapacak adaylar için Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı en az 80 saatlik sunuculuk/spikerlik kursu aldığını gösterir dokümana sahip olması” üzere koşullara yer verdi.

‘Propaganda yapacaklar’

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine nazaran, RTÜK’ün eleştirel yayın yapan kanallara cezalar verdiği bir devirde Diyanet’in medya açılımını pahalandıran CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, “RTÜK iktidarın terbiye edicisi üzere çalışıyor. Yani yandaşsan kusuru görmüyor üstünü örtüyor. Fakat gerçekler lisana getirilince cezalandırıyor. Diyanet de yeni kadrolaşmayla hem toplumsal medyada hem medyada faal olmak istiyor. Lakin bu Diyanet’in işi değil” yorumunu yaptı. Diyanet’in “tek adam idaresindeki bir kurum” haline getirilmek istendiğini söyleyen Sertel, “Kendi medyalarını oluşturmaya çalışıyorlar ve burada propaganda yapacaklar. Bu büsbütün Erdoğan’ı kurtarma harekâtının bir modülü ve bunu dini kullanarak yapacaklar” diye konuştu.

‘Erbaş bir figür’

Sertel, Türkiye’de toplum, din üzerinden bölünme yaratılmaya çalışıldığını vurgulayarak “Ali Erbaş da burada bir figür üzere kullanılıyor. Birinci seçimde bu iktidar gidecek lakin gitmemek için sarıldığı ip, din” dedi. Erdoğan’ın tek fikrinin tekrar seçilmek olduğunu söyleyen Sertel, “Bütün yatırımlarını da bunun için yapıyor. Toplumu, işsizleri, atanmayan öğretmenleri, sağlıkçıları, gençleri hiçbir şeyi düşünmüyor. Diyanet İşleri’nin yaptığı da büsbütün Tayyip Erdoğan’ın sistemine ve tertibine hizmet etmektedir. Lakin bu onların kurtuluşu olmayacak” diye konuştu.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: