Dünya Bankası: Düşük gelirli ülkelerin borçları 2020’de 860 milyar dolara çıktı

HomeEkonomi

Dünya Bankası: Düşük gelirli ülkelerin borçları 2020’de 860 milyar dolara çıktı

Dünya Bankası, Memleketler arası Borç İstatistikleri Raporu'nu yayımladı. Yeni tip koronavirüs salgınına, hükümetlerin devasa mali, nakdî ve ...

AKP iktidarında Türk Lirası’nın dolar karşısında değeri yüzde 81.1, Avro karşısında yüzde 83.9 değer kaybı yaşadı
SGK borçlularından, 51,5 milyarlık yapılandırma başvurusu
Demirören ve Ziraat: Söz bitti, 2 milyar doları aşkın borç yapılandırılmıyor

Dünya Bankası, Memleketler arası Borç İstatistikleri Raporu’nu yayımladı.

Yeni tip koronavirüs salgınına, hükümetlerin devasa mali, nakdî ve finansal teşvik paketleriyle cevap verdiği anımsatılan raporda, bu tedbirlerin sıhhat acil durumuna müdahaleyi, salgının tesirini azaltmayı ve ülkeleri toparlanma yoluna sokmayı amaçlarken düşük gelirli ülkelerin borç yükünü artırdığı aktarıldı.

Raporda, düşük gelirli ülkelerin borçlarının 2020’de yüzde 12 artarak 860 milyar dolarla rekor düzeye çıktığı kaydedildi.

Salgın öncesinde bile düşük ve orta gelirli birçok ülkenin yavaşlayan ekonomik büyüme ve yüksek düzeylerdeki kamu ve dış borç ile savunmasız bir pozisyonda olduğu belirtilen raporda, düşük ve orta gelirli ülkelerin dış borç stoklarının 2020’de yüzde 5,3 artarak 8,7 trilyon dolara yükseldiği bilgisine yer verildi.

Dünya Bankası Lideri David Malpass, mevzuya ait değerlendirmesinde, borç sorunu konusunda borçların azaltılması, tekrar yapılandırılması ve şeffaflık dahil kapsamlı bir yaklaşıma gereksinim olduğunu belirtti.

Malpass, “Sürdürülebilir borç düzeyleri, ekonomik toparlanma ve yoksulluğun azaltılması için hayati kıymet taşıyor.” tabirini kullandı.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0