Dünyanın en eski sanat eseri bulundu

HomeKültür Sanat

Dünyanın en eski sanat eseri bulundu

Çin’in Guangzhou Üniversitesi’nden araştırmacılar, dünyanın şimdiye kadar bilinen en eski sanat yapıtını bulduklarını açıkladı. Birinci defa 2018 ...

İkinci elde en çok satılan 10 marka
Bakan Soylu: Sınırlarda engellediğimiz kaçak göçmen sayısı 2 milyon 327 bin
’50 bin yatak tarikatların elinde’

Çin’in Guangzhou Üniversitesi’nden araştırmacılar, dünyanın şimdiye kadar bilinen en eski sanat yapıtını bulduklarını açıkladı. Birinci defa 2018 yılında Tibet Platosu’nda yer alan Quesang kayalıklarında keşfedilen el izleriyle ilgili çalışmalar tamamlandı. Fotoğrafların 226 bin yıllık olduğu ve Denisova insanlarının çocukları tarafından yapıldığı belirlendi.

Denisova insanları hakkında

Denisova insanları, araştırmacılar tarafından Homo cinsinden bir insansı olup Neandertaller ve anatomik olarak çağdaş insanın (Homo sapiens) yakın akrabası olarak tanımlanıyor. Fakat, Denisovanlar bi genetik olarak her iki çeşitten ayırt edilebiliyor.

Denisova insanlarının yaklaşık 40 bin yıl evvel Üst Paleolitik vakitte Altay Dağları ve Güney Sibirya’da yaşadıkları düşünülüyor.

İzlerin sanat yapıtı olup olmadığı sorgulandı

Baskıların sanat yapıtı olup olmadığı sorgulamak isteyen uzmanlar, New Mexico’daki White Sands Ulusal Parkı’ndaki insan ayak izini araştıran New York Cornell Üniversitesi’nden arkeolog Thomas Urban ile birlikte çalıştı.

Kasıtlı bir biçimde yapıldılar

Science Bulletin isimli bilimsel mecmuada yayımlanan çalışmada baskıların, vakitle kademeli olarak sertleşecek biçimde yapıldığı keşfedildi. Urban, “El izlerinin yaratıcı bir halde yapıldığına inanıyorum. Çocuklar bu izleri kasıtlı olarak değiştirdi. Bu durum, bir tıp canlı şov esnasında gerçekleşmiş olabilir” diye konuştu.

Başka antik mağara fotoğraflarından çok daha eski

Öbür taraftan araştırmacılar, el izlerinin Tibet’te farklı mağara duvarlarında yer alan el şablonu desenleri geleneğiyle eşleştiğini söyledi.

Bununla birlikte bilim beşerlerine nazaran, 169.000–226.000 yıl öncesine tarihlenen Quesang’taki el izleri Fransa, Endonezya ve İspanya’daki ünlü mağara fotoğraflarından en az 3-4 kat daha eski.

Örneğin Endonezya’nın Sulawesi adasında ve İspanya’nın El Castillo mağarasında bulunan sanat yapıtları yaklaşık 40 bin-45 bin yıl öncesine kadar uzanırken, Fransa’nın Chauvet mağara fotoğraflar yalnızca 30 bin yaşında.

Öte yandan, kimi uzmanlar Quesang baskılarının başlı başına bir sanat oluşturduğu fikrine karşı çıktı. Lakin Urban, “Farklı toplulukların, çeşitli kriterlere öncelik veren belli sanat tarifleri var. Lakin bunu aşmak ve yaratıcı davranış hakkında daha geniş düşünmemizi engelleyebilecek bu katı kategoriler tarafından dayatılan sınırlamaları aşmamız gerektiğini düşünüyorum. El izlerinde eğlenceli, yaratıcı ve muhtemelen sembolik ögeler var. Bu, aslında insan olmanın ne manaya geldiğine dair çok temel bir soruya geliyor” dedi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0