‘Elektriğe yüzde 40-45 bandında bir zama ihtiyaç var’

HomeEkonomi

‘Elektriğe yüzde 40-45 bandında bir zama ihtiyaç var’

Hammadde fiyatlarının artışı, kuraklık ve döviz kurundaki yükseliş dünyada olduğu üzere Türkiye’de de güç şirketlerinin maliyetlerini 2-3 katına ...

‘İnşaatçılar daire fiyatında yüzde 50 indirim yapsın, çimentolarını bedava vereceğiz’
‘Şahap Kavcıoğlu’nun Türkiye’ye maliyeti 1.7 trilyon lira’
Yeni zamlar kapıda

Hammadde fiyatlarının artışı, kuraklık ve döviz kurundaki yükseliş dünyada olduğu üzere Türkiye’de de güç şirketlerinin maliyetlerini 2-3 katına çıkartıyor. Dal temsilcileri artan talepler, fiyat ve maliyet baskısının elektrik dağıtım ve üretim şirketlerini zora soktuğunu söyledi.

Bloomberg’den Cemre Işık Karaca’nın haberine nazaran, bilhassa sanayi kesiminin elektrik gücünü çok ucuza aldığına dikkat çeken temsilciler önümüzdeki devirde yüzde 45 artırım yapılması gerektiğinin altını çiziyor

Güç Ticaret Derneği Lideri Burak Kuyan, artan maliyetler nedeniyle önümüzdeki devirde elektriğe yüzde 40-45 bandında artırım yapılması gerektiğini söyledi. Burak Kuyan “1 Temmuz’da yüzde 15 artırım yapıldı. Ekim ayında yüzde 15’lik bir artırım daha bekliyorduk. Lakin bu artırımın olmaması bilhassa perakende ve tedarik şirketlerini epey zora soktu. Ocak ayında ise yüzde 25’lik biz artırım bekliyorduk. Artan maliyetleri göz önünde bulundurduğumuzda elektriğe yüzde 40-45 bandında bir artırım yapılmasına muhtaçlık var” dedi.

‘Alınmayan tedbirler daha büyük sorunlarla karşımıza çıkıyor’

Yapılmayan artırımların ilerde daha büyük sıkıntılara sebebiyet vereceğini söyleyen Burak Kuyan “Yapılmayan artırımlar, vaktinde alınmayan tedbirler ve halının altına süpürdüğümüz problemler ilerde daha büyük sorunlarla karşımıza çıkıyor. Üretim şirketlerinde çok fazla eza yaratmasa da bilhassa perakende şirketlerinde çok önemli meşakkatlere sebebiyet verdi. Artan gaz ve ithal kömür maliyetleri iki kat yansıyor ve piyasadan alınıyor.” dedi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0