Fed faiz kararını açıkladı

HomeEkonomi

Fed faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası Fed, siyaset faizini yüzde 0 ve 0,25 aralığında tuttu. Karar metninde varlık alımlarına ait sözler de yer aldı. Buna nazaran ...

Reuters: Elektrik ve doğalgaza zam gelecek
TÜİK: Yıllık enflasyon 19,58
Hazır giyime zam kapıda

ABD Merkez Bankası Fed, siyaset faizini yüzde 0 ve 0,25 aralığında tuttu.

Karar metninde varlık alımlarına ait sözler de yer aldı. Buna nazaran iktisadın varlık alımlarını azaltmak için ilerleme sağladığı tabir edildi. 2022’de faiz artışı bekleyen Fed yetkilisi sayısı da arttı.

2022 yılında faiz artırımı bekleyen üye sayısı 7’den 9’a çıkarken, 2023 yılında faiz artırımı bekleyen üye sayısı 13’ten 17’ye yükseldi.

Tahvil alımlarına ait bildiri

Fed tarafından yayımlanan metinde, pandemiden etkilenen kesimlerde son aylarda güzelleşme olduğu belirtildi. Birebir vakitte hadise sayılarındaki azalmaya dikkat çeken metinde enflasyondaki yüksekliğin sürdüğünü vurguladı.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) varlık alımlarını mevcut düzeyi olan aylık 120 milyar dolarda tutma kararı aldı.

Metinde tahvil alım programındaki değişikliğe dair tabirler de yer aldı. Düzgünleşme devam ederse programda yakın vakitte ölçülü bir azaltmaya gidilebileceği belirtildi.

Büyüme aşağı, enflasyon üst istikametli revize edildi

2021’deki çekirdek enflasyona ait varsayımlar ise 3,4’ten 4,2’ye yükseltildi.

Büyüme varsayımları ise aşağı istikametli revize edildi. Büyüme yüzde 7’den 5,9’a işsizlik ise yüzde 4,8’den 4,5’e revize edildi.

Fed Lideri Jerome Powell, kararın akabinde basın toplantısı düzenliyor.

Powell basın toplantısında şunları söyledi:

Genel olarak ekonomik aktiviteyi düşündüğümüz vakit iş gücü piyasasındaki şartlar güzelleşmeye devam etti. Personel talebi hayli güçlü. Ağustos’ta istihdam artışı görünür bir halde yavaşladı.

İş piyasasındaki iştirak düşük düzeylerden çok fazla yükselme göstermedi. Pandemiyle alakalı faktörler, istihdam artışını aşağı taraflı baskılamaya devam ediyor. Bu dertler azaldıkça istihdamda artışa yol açacaktır. Önümüzdeki periyotta iş gücü piyasasında artış iddia edilmektedir.

‘Enflasyon geçici’

Enflasyon yüksek kaldı ve önümüzdeki aylarda yüksek kalmaya devam edecek. Fiyatlarda üst taraflı baskı görülüyor. Bu darboğazlar beklenenden uzun sürdü ve bu yılın enflasyon varsayımlarını etkiledi. Bu tesirler süreksiz ve hayatımızdan çıkacak. Enflasyonda uzun vadeli gayemize ulaşacağız.

Tekrar açılma devam ettikçe farklı meseleler doğabilir. Bu da üst istikametli enflasyon riski oluşturabilir. Para siyaseti çerçevemiz, enflasyon beklentilerinin çıpalanmasının ehemmiyetini ve azamî istihdam gayemizi vurgulamaktadır.

Yüksek enflasyon önemli bir tasa olacak olursa buna reaksiyon vereceğiz ve araçlarımızı kullanacağız. İktisat siyaseti virüsün gidişatına bağlı olacaktır.

Varlık alımları kritik değere sahip bir araçtır. Pandemi başından beri çok işe yaradı. Bugünkü toplantımızda komite amaçlarımız yolunda attığımız adımları gözlemleme kararı aldı. Bu ilerleme beklendiği üzere devam ederse ve ekonomik şartlar komiteyi tatmin edebilecek bir düzeye gelirse komite , varlık alımlarının yakın vakitte yavaşlayacağı tarafında bir karar verilebilir.

Komite üyelerinin birçok varlık alımlarında azaltım için istihdam amacının de yakalandığını düşünüyorlar, lakin kimileri hala gidilecek yol olduğunu düşünüyorlar

Toparlanma devam ettikçe varlık alımlarında kademeli azaltma, önümüzdeki yılın ortasında uygun olabilir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0