Fenerbahçe’den hakem tepkisi

HomeSpor

Fenerbahçe’den hakem tepkisi

Fenerbahçe Kulübü'nün resmi internet sitesinden hakemlerle ilgili yayınladığı açıklama şu biçimde: "2021-2022 döneminin şimdi 4. haftasında ...

Burak Yılmaz’ın golü puan için yetmedi
Falcao için çarpıcı manşet: Galatasaray ile dalga geçiyorlar
Şampiyonlar Ligi’nde alınan sonuçlar

Fenerbahçe Kulübü’nün resmi internet sitesinden hakemlerle ilgili yayınladığı açıklama şu biçimde:

“2021-2022 döneminin şimdi 4. haftasında yaşanmaya başlayan, gündemi meşgul eden sorunlar, şampiyonluk yarışındaki belirleyici faktörlerden birinin yeniden hakem kusurları olacağı tarafındaki niyetlerimizi pekiştirmektedir.

Geçtiğimiz dönemlerde da pek çok defa vurguladığımız üzere hakem kusurlarının hem şampiyonluk yarışında hem de ligde kalma çabalarında gözle görülür halde ‘oyunun yazgısını belirleyecek düzeyde’ olmasına yönelik Türkiye Futbol Federasyonu’nun hala bir tahlil geliştirememiş olması, son derece telaş vericidir.

Üstün Ligin 4. haftası itibariyle hem rakiplerimizin maçlarında yaşanan fahiş hakem kusurları hem de kendi alanımızda oynadığımız Demir Küme Sivasspor uğraşında yaşananlar, bu dönem da Türk futbolunun objektif yönetilip yönetilmediği tarafındaki tartışmaları alevlendirme niteliği taşımaktadır.

Milyonlarca lira yatırım yapılan, milyonlarca taraftarı ve toplumun gündemini belirleyen ana hususlardan biri olan futbolda, en kıymetli ögelerden biri hakemlerdir.

Hakemlerin ise alandaki en değerli vazifelerinden biri, kayıtsız kuralsız tarafsız ve adil olmalarının yanı sıra topun oyunda kaldığı müddetleri olabildiğince artırmak, bu doğrultuda alanda oynanan oyunun kalitesini yükseltmektir.

Lakin kelam konusu ekibimizin maçları olduğunda; hakemlerin rakiplerimizin daima olarak oyunu yerde yatmak suretiyle yavaşlatması ve oyunun kalitesini düşürmesine yönelik olarak hiçbir tedbir almamaları, durumu yalnızca izlemeleri, sorumluluk kendilerinde değilmişçesine yaklaşım sergilemeleri, kabul edilebilir değildir.

Bunun en net örneği ise dün akşam oynanan, dakikalarca durdurulan ve yavaşlatılan oyuna karşın hakemin maçın uzatma müddetini yalnızca 7 dakika olarak belirlemesidir.

Oyunun ikinci yarısında maçın toplam durduğu mühlet 11 dakika 52 saniyedir.

11 dakika 52 saniyelik bu mühletin yalnızca oyuncu değişiklikleri kısmı 7 dakika 12 saniye, sakatlıklar kısmı ise 4 dakika 40 saniyedir.

Hakemin maç için belirlediği yalnızca 7 dakikalık uzatmanın, rakibin müddet kaybettirmeye dayalı oyun anlayışına ne kadar uygun olduğu ortadadır.

Demir Küme Sivasspor karşılaşmasında, kadromuzun ritim kazanarak oyuna hareketlilik getirmeye çalıştığı her anda, maç sakat oyuncuların “sahadaki tedavileri” sebebiyle durmuş bu da ekibimizin oyun kalitesini, organize hareket edebilme yetilerini birebir etkilemiştir.

Bu dönem birinci 3 haftalık datalar değerlendirildiğinde topun oynama mühleti genel ortalaması 52 dakika 10 saniyedir. A Grubumuzun oynadığı birinci 3 maçın genel ortalaması 49 dakika 48 saniye iken Sivasspor karşılaşmasında ise topun oynama müddeti yalnızca 46 dakika ile ortalamanın çok altında kalmıştır.

Üstteki tabloyu göz önüne bulundurduğumuzda, mesken sahibi olduğumuz maçlarda rakiplerimizin topun oyunda kalma mühletini azaltmak için yerde yatma, oyunu yavaşlatma atakları; ne yazık ki hakemlerin de buna prim tanıması sebebiyle bir taktik anlayışına evrilmiştir.

Bu tip davranışlar Türk futbolunu geriye götürmekte ve futbol kalitesinde düşüş yaşanmasına sebep olmaktadır.

Hakem Halis Özkahya’nın, Fenerbahçe maçlarındaki genel tavrı ve yaklaşımından bağımsız olarak kadromuzun son müsabakasında rakip oyuncuların maç boyunca oyunu soğutmaya yönelik davranışlarına alanda hiçbir müdahalede bulunmaması ve maçın kritik anlarında verdiği / vermediği kararları,

VAR hakemi Alper Ulusoy’un da maç içerisinde müdahil olduğu ve olmadığı tartışmalı durumları, spor kamuoyunun ve futbolda adalet bekleyenlerin takdirine bırakıyoruz.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak Türkiye Futbol Federasyonu’nun hem Fenerbahçe maçlarında hem de rakiplerimizin maçlarında, hakemler ve VAR hakemlerinin verdikleri / vermedikleri kararlar üzerinden ligin gidişatının belirlenmesine müsaade vermemesini, başta hakem atamaları olmak üzere saha içi ve dışındaki tüm kararlara yönelik standart bir yaklaşım uygulamaya konmasını bekliyoruz.”

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0