Fransa’da koronavirüs aşısı olmayan sağlık çalışanları işlerinden uzaklaştırılıyor

HomeDünya

Fransa’da koronavirüs aşısı olmayan sağlık çalışanları işlerinden uzaklaştırılıyor

Uzmanlar, koronavirüs aşısı olmayan 300 bini aşkın tıbbi bakım işçisi, hasta bakıcı, acil mühahale takımı ve öteki çalışanların mesailerinden ...

Grip aşısı eczanelerde: 85 lira
Sağlık Bakanı Koca: Mavi il sayısı 26 oldu
Tek doz aşıya karşı savaş çıktı

Uzmanlar, koronavirüs aşısı olmayan 300 bini aşkın tıbbi bakım işçisi, hasta bakıcı, acil mühahale takımı ve öteki çalışanların mesailerinden uzaklaştırılacak olmasının hastanelerdeki iş akışını büyük oranda sekteye uğratacağı konusunda uyarıyor.

Fransa’da Sıhhat Bakanlığı aldığı kararla, özel ve kamu sıhhat çalışanlarının Covid-19 aşısı yaptırmasını mecburî hale getirmişti. Kelam konusu kanun, Fransa parlamentosunda geçtiğimiz temmuz ayında kabul edilmişti.

Yeni mevzuata nazaran Fransa’da salgına karşı aşı yaptırmayan sıhhat çalışanlarının mesaileri ve maaşları süreksiz olarak askıya alınacak lakin bu bireyler işlerinden atılmayacak.

Geçtiğimiz salı günü CGT sıhhat sendikası üyesi Tabip Christophe Prudhomme önderliğinde kimi sıhhat çalışanları, kelam konusu kararın hastanelerdeki iş akışını olumsuz istikamette etkileyeceğini belirterek Sıhhat Bakanlığı önünde protesto gösterisi düzenledi. Dr. Prudhomme yaptığı açıklamada, “Alarm zillerini çalma vakti geldi. Bu kanunun uygulanmasında ısrar edilirse, (hastanelerdeki) yataklar kapanır ve hayatta kalma bahtı olan hastaları kaybedebiliriz” diye konuştu.

Euronews’in haberine nazaran,67 milyon nüfuslu Fransa’da vatandaşların yüzde 87’si en az bir doz ve yüzde 83’ü ise 2 doz Covid-19 aşısı yaptırdı. Lakin sıhhat çalışanları da dahil olmak üzere birtakım bölümler, aşı zorunluluğuna karşı çıkıyor.

Fransa genelinde sıhhat çalışanının yüzde 90’ı aşılı

Fransa’da vazife yapan yaklaşık 3 milyonu aşkın hekim ve sıhhat çalışanlarınınsa yaklaşık yüzde 90’ı aşı yaptırdı. Yapılan anketlere nazaran de, ülkede yaşayan vatandaşların çoğunluğu sıhhat görevlilerine getirilen aşı zorunluluğunu desteklediğini belirtiyor.

Yeni yönetmeliğe nazaran Fransa’da, işçisinin aşılanma datalarını Sıhhat Bakanlığı’na bildirmeyen kurumlara 3 bin 750 euro’ya kadar para cezası verilebiliyor. Ülkede tek doz aşı yaptıran sıhhat çalışanları her 3 günde 1, PCR testi yaptırmak zorunda.

Fransa’da Covid-19 sebebiyle 115 bini aşkın kişi hayatını kaybederken, ülkede bugüne kadar yaklaşık 7 milyon (nüfusun yüzde 10’u) hadise tespit edildi. Sıhhat yetkilileri, hayatını kaybedenlerin büyük bir çoğunluğunun aşı yaptırmayan şahıslar olduğunu söylemişti.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0