Grip vakalarında artış bekleniyor!

HomeGündem

Grip vakalarında artış bekleniyor!

Sonbaharla birlikte her yıl görülen mevsimsel hastalıklar da başlıyor. Bu mevsimsel hastalıkların başını grip çekiyor. Covid-19 hastalığıyla ...

Mahkeme şeriatı tanıdı: Suriyeliye çocuk evlilik serbest
4 maddede çocuğunuz okula nasıl uyum sağlar?
Aşısız baba oğluna virüs bulaştırdı: Vicdan azabı çekiyorum

Sonbaharla birlikte her yıl görülen mevsimsel hastalıklar da başlıyor. Bu mevsimsel hastalıkların başını grip çekiyor. Covid-19 hastalığıyla benzeri belirtiler gösteren grip, Covid-19 önlemleri kapsamında alınan maske, uzaklık ve hijyen tedbirleri sayesinde geçen yıl neredeyse hiç görülmedi.

Covid-19’a karşı aşılamayla birlikte maske takan ya da bu kuralları hiçe sayanların sayısının artmasının da tesiriyle bu yıl grip hadiselerinin da artacağı öngörülüyor.

‘İnsanların bağışıklığı azaldı’

Bu yıl grip olaylarında geçen yıla nazaran besbelli bir artış görüleceğini söyleyen Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Kolu Lideri Prof. Dr. Zafer Kurugöl, “Geçen yıl ülkemizde grip olayı çok az görüldüğü için insanların gribe karşı direnci de bağışıklık seviyeleri de azalmış oldu. Toplum gribe karşı daha hassas hale gelmiş durumda” dedi.

Milliyet’e konuşan Prof. Dr. Kurugöl, bu yıl durumun geçen yıla nazaran büsbütün değiştiğini söyledi:

“Covid-19 ile geçen 1.5 yılda kısıtlamalar nedeniyle damlacık yoluyla bulaşan teneffüs yolu enfeksiyonlarında değerli azalma oldu lakin şu anda durum aksine dönebilir. 1.5 yılda okullar kapalıydı. İnsan teması yoktu. Kısıtlamalardan ötürü damlacık yoluyla bulaşan teneffüs yolu enfeksiyonlarında değerli azalma oldu.

Çocuklarda hastalık yapan viral enfeksiyonlar çabucak hemen hiç görülmedi. Olağanda bir çocuk yılda 8-10 sefer teneffüs yolu enfeksiyonu geçirirken bilhassa konutta oldukları Covid-19 devrinde çabucak hemen hiç hasta olmadılar. Lakin artık durum büsbütün değişmiş durumda. Çocuklar okulda birbirleriyle çok sık temas halindeler. İnsan hareketliliği çok arttı.

Hayat neredeyse büsbütün olağana dönmüş durumda. Bunun sonucunda da teneffüs yolu enfeksiyonları görülmeye başladı bile. Şu anda Türkiye’de çocuklarda Krup olaylarında artış var. Krup’a neden olan parainfluenza diye bir virüstür. Önümüzdeki aylarda havaların soğumasıyla, kasım, aralık ayından itibaren grip hadiselerinde artış olmasını bekliyorum.”

Grip aşısı önerisi

Toplumdaki temasın artması ile bu yıl grip olaylarında artışın görüleceğini belirten Kurugöl, Covid-19 ve gribin bir ortada olması halinde daha ağır bir tablonun ortaya çıkabileceğine işaret etti ve “Bu olumsuz durumdan korunmak için bu sene bilhassa grip aşısının yapılmasını öneriyorum. Bilhassa risk kümesindeki bireylerin, 65 yaş üstü, kronik hastalığı olanların kesinlikle grip aşı olmalarını öneriyorum. Okulların açılması ile grip açısından kıymetli risk taşıyan bir kümede çocuklar. Çocuklara da grip aşısının yapılmasını öneriyorum” dedi.

Krup hastalığında çocukların boğulur üzere olduğunu, ses kısıklığının seyrettiğini belirten Prof. Dr. Zafer Kurugöl, hastalığın bilhassa 6 ay ile 3 yaş ortasındaki çocuklarda görüldüğünü, gece havlar üzere öksürme, teneffüs zahmetine neden olduğunu kaydetti.

Çocuklarda görülen viral enfeksiyonların mevsimsel özellik taşıdığını söyleyen Kurugöl, “Aynı balıklar üzeredir. Nasıl ki balıkta palamut, lüfer mevsimi olur, sonra havalar soğuyup kar yağınca hamsi akını gelir. Benzeri durum virüsler içinde geçerli. Evvel rinovirüs ve parainfluenza artar. Sonra, havalar soğuyunca grip hadiseleri artar. Türkiye’de grip kasım-aralık ayından itibaren artar ve kimi yıllar salgın yapar” dedi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0