HDP Eş Genel Başkanları Alevi örgütleriyle buluştu

HomeGündem

HDP Eş Genel Başkanları Alevi örgütleriyle buluştu

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar, "Demokrasiye, Adalete ve Barışa Davet Deklarasyonu ...

Başsavcılık, Kılıçdaroğlu’nu ifadeye çağırdı
Millet İttifakı’na bir parti daha mı katılıyor?
Bahçeli’den Tamer Karadağlı’ya destek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Liderleri Pervin Buldan ve Mithat Sancar, “Demokrasiye, Adalete ve Barışa Davet Deklarasyonu” kapsamında, Alevi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle Ankara’da bir ortaya geldi.

Buluşmada HDP Halklar ve İnançlar Komitesi’nden Sorumlu Eş Genel Lider Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, HDP evvelki devir milletvekili Turgut Öker ile Alevi milletvekilleri Ali Kenanoğlu, Zeynel İhtimam yer aldı.

Aktifliğe Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Lideri Gani Kaplan ile Genel Sekreter Özgür Kaplan, Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Lideri Ercan Geçmez, Alevi Kültür Dernekleri Genel Lideri İsmet Kurt ile Genel Yürütme Konseyi (GYK) üyesi İstek Tanrıverdi, Demokratik Alevi Derneği Genel Merkez yöneticileri Mustafa Karabudak ve Melahat Teke, Koçgiri Kültür Derneği Lideri İstek Karaman, Divriği Kültür Derneği temsilcisi Nurullah Ünsal katıldı.

Birinci olarak konuşan HDP Halklar ve İnançlardan Sorumlu Eş Genel Lider Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, “Bugün adalete, demokrasiye, barışa davet deklarasyonumuzun Türkiye’nin bütün sathında çeşitli kurum demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerle tartışmayı istiyoruz. Bu çerçevede bugün Alevi kurumları ile bir aradayız” dedi.

‘Amacımız diyaloğun kurumsallaşması’

HDP Eş Genel Lideri Mithat Sancar da gelen Alevi örgütü temsilcilerini selamlayarak, kelama başladı.

Sancar, “Sizleri dinlemek ve yolu birlikte yürüme imkanını tartışmak için buradayız. Toplantının odağında deklarasyonumuz var. Deklarasyonumuz tüm toplum bölümlerine müzakere davetidir.

Temel sorun ve acil gündemlerin en geniş toplumsal müzakere ile ele alınması gerektiğini söyledik. Deklarasyonumuzdaki eksikleri de tartışacağımız bir programı hayata geçirmeye başladık.

Varsa eksik ve yanlışlarımızı sizlerden dinlemek istiyoruz. Bunun ötesinde birlikte demokrasiye eşit yurttaşlığa adalete özgürlüğe giden yolda yürüyüşümüzü nasıl birlikte gerçekleştireceğimizi konuşmak istiyoruz. Gayemiz diyalog ve müzakerenin yerleşmesi ve kurumsallaşmasıdır” diye konuştu.

‘Alevi toplumunun problemleri derinleştiriliyor’

Sıkıntıların tahlili için çaba ettiklerini vurgulayan Sancar, “Tekçi otoriter anlayışı bu ülkeden çıkarmak, çoğulcu demokratik bir idaresi bu ülkeye yerleştirmek istiyoruz. Deklarasyonumuz geniş birlikteliği sağlama eforu ve sağlama davetidir. Alevi toplumunun problemleri yıllardır konuşuluyor.

Maalesef bu problemler çözülmüyor, derinleştiriliyor. Türkçü-İslamcı bir zihniyetle hem halk kısımları hem inanç kümelerine dair asimilasyon siyasetleri hayata geçiriliyor. Biz bu siyasetlerin son bulması eşit yurttaşlık temelinde çoğulcu bir anlayışın kurulması gerektiğini düşünüyoruz.

Bunu da temel ortak unsurlarda buluşarak gerçekleştirebiliriz. Emelimiz Türkiye’nin tüm ezilenleri ile en geniş demokrasi, eşit yurttaşlık ve özgürlük ittifakın oluşturmaktır. Bu ittifakta HDP’nin rastgele bir kitleye yakınlığı yoktur bütün davetlerimizde eşdeğerlik esastır” tabirlerinde bulundu.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0