İki doz aşılılar için yeni karar

HomeGündem

İki doz aşılılar için yeni karar

Sıhhat Bakanlığı, "Temaslı Takibi, Salgın İdaresi, Meskende Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberini güncelledi. Buna nazaran, en az iki doz aşısını ...

Musa Orhan’dan bir isim hakkında daha suç duyurusu
İngiltere’den kritik aşı kararı: Listede Türkiye’de var!
Kokunun tarihi… İlk oda kokusundan, aşktaki kullanımına kadar…

Sıhhat Bakanlığı, “Temaslı Takibi, Salgın İdaresi, Meskende Hasta İzlemi ve Filyasyon” rehberini güncelledi.

Buna nazaran, en az iki doz aşısını yaptırmış yahut son 6 ay içerisinde Covid-19 geçirmiş bireyler, olumlu biriyle temas ettiğinde, HES kodu riskli görünmeyecek lakin Hadise Takip Modülü’ne temaslı olarak kaydedilecek.

Bu şahıslar maske kullanımı, toplumsal uzaklık, hijyen üzere gözetici tedbirlere uyarak ve kendi semptomlarını da takip ederek günlük ömrüne devam edebilecek.

Rastgele bir semptom gelişmesi durumunda ise birebir gün sıhhat kurumuna başvurarak PCR testi yaptıracak.

Semptom gelişmezse temasının 5’inci gününde PCR testi yaptırma mecburiliği olacak. PCR testi yaptırmazsa 6’ncı gün HES kodu riskli hale gelecek ve kişi karantinaya alınacak.

PCR testinin müspet çıkması durumunda Sıhhat Bakanlığı rehberine nazaran tedavi edilecek ve rehbere uygun izolasyon şartlarında takip edilecek.

Testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6’ncı günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek. Lakin bu şahıslar, 14 gün boyunca semptomlarını takip edecek ve 14’üncü günün sonuna kadar 65 yaş üzeri yahut immünsüpresif bireyler ile bakımevi ve huzurevinde kalanlar üzere Kovid-19 açısından riskli kümelere bakım veremeyecek.

Varyantlarla ilgili güncellemeler

Dünya Sıhhat Örgütünce “kaygı verici varyant” olarak tanımlanan “Beta”, “Gama” ve “Delta” ile Sıhhat Bakanlığınca “tehdit edici varyant” olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon müddeti 14 gün olacak.

Bu şahısların izolasyonu 14’üncü günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu bireylere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: