İngiltere’de bir kriz daha: 11 dişimi kendi ellerimle çektim

HomeDünya

İngiltere’de bir kriz daha: 11 dişimi kendi ellerimle çektim

İngiltere'nin doğusundaki 40 bin nüfuslu Bury St Edmunds kasabasında yaşayan Danielle Watts, yaşanan dişçi krizi nedeniyle kendi başının ...

Aşı çağrısı yapan Prof. Dr. Aydın: Vakalar asemptomatik çoğalıyor
Fransa’da koronavirüs aşısı olmayan sağlık çalışanları işlerinden uzaklaştırılıyor
‘Çocuklarda pozitiflik oranı yüzde 30’a ulaştı’

İngiltere’nin doğusundaki 40 bin nüfuslu Bury St Edmunds kasabasında yaşayan Danielle Watts, yaşanan dişçi krizi nedeniyle kendi başının dermanına bakanlardan. Watts, 11 dişini kendisi çektiğini belirterek yaşadığı durumu şöyle aktardı:

Danielle Watts – Fotoğraf: Mike Liggins | BBC

‘Kayıtlı olduğum dişçi altı yıl evvel kapandı’

“Yardım alabileceğim hiçbir yer yoktu. Kayıtlı olduğum dişçi altı yıl evvel kapandı ve çocuklarımla birlikte kayıt yaptırabileceğimiz öbür bir yer bulamadık. Kaydımı öbür bir yere nakletmediler. Başlangıçta çok bir şikayetim yoktu fakat son 2,5 yılda diş etlerim çekildi ve kemik kaybı nedeniyle dişlerim sallanmaya başladı. Birkaç sefer ambulansı aradım, durumun acil olmadığını, yüzümün şişmediğini, bu yüzden ağrı kesicilerle yönetim etmem gerektiğini söylediler.

‘Ulusal Sıhhat Sistemi, para ödersem hizmet alabileceğimi söylediler’

Başvurabileceğim hiçbir yer kalmamıştı. Kaydolmaya çalıştığım dişçiler, Ulusal Sıhhat Sistemi üzerinden randevu almadıklarını, para ödersem hizmet alabileceğimi söylediler. Fakat o kadar parayı nereden bulabileceğimi bilmiyorum.

‘Dişlerimi çekmek beni rahatlatıyor’

Çekilecek noktaya geldikten sonra dişlerimi çekmek beni rahatlatıyor. Dişlerim hiçbir takviye almadan ağzımda sallanır hale gelince onları kolay bir atılımla bile çekebiliyorum. Bir şeyler yemek acı veriyor. Sandviç yiyemiyorum örneğin. Yemeğimi modüllere ayırmam gerekiyor. Geldiğim nokta nedeniyle gülümsemeyi bıraktım, özgüvenimi yitirdim ve her gün ağrı kesici almak zorunda kalıyorum.

‘Rutin denetim randevularını kabul edemiyoruz’

BBC Türkçe’nin haberine nazaran, Watts’ın bahsettiği, diş tabiplerinin Ulusal Sıhhat Sistemi’ne çalışmayı bırakması, diş tabibi Dr. Meetal Patel’i de endişelendiriyor.

Norfolk bölgesinde bir kliniği olan Patel “Bu halde çalışmak çok fakat çok zor” diyor ve ekliyor:

“Her geçen gün daha fazla diş tabibi özel çalışmaya başlıyor. Yanınızda çalışanların maaşlarını yatırabilmek ve ekipman maliyetlerini karşılayabilmek için öteki bir bahtınız yok. Daha fazla özel iş yapmaktan diğer dermanımız yok. Şu anda bir kliniğin yalnızca Ulusal Sıhhat Sistemi üzerinden gelen hastaları kabul ederek ayakta kalmasının bir yolunu göremiyorum. Birçok klinik ya kısmen ya da büsbütün özel hasta kabul etmeye yöneliyor”

‘Hastalar bu duruma öfkeli’

Patel, pandemi nedeniyle biriken acil olaylarla ilgilenmek zorunda oldukları için rutin denetim randevuları alamadıklarını anlatıyor:

“Hastalar bu duruma öfkeli. Biz de onlara acil bir durum olduğunda bizimle bağlantıya geçmelerini söylüyoruz. Randevu ayarlamaya muhtaçlık varsa ayarlıyoruz. Virüs nedeniyle eskisi kadar hasta kabul edemememiz de sorun oluşturuyor. Hastalarla elimizden gelen en güzel halde ilgilenmeye çalışıyoruz. Covid’den evvel de sorun ziyadesiyle büyüktü ancak pandemi durumu yeterlice kötüleştirdi. Üstelik durum kötüleşmeye devam ediyor. Tüm randevularım acil randevular. Sanırım tüm dalda yeni olağan bu olacak.”

Fotoğraf: Martin Giles | BBC

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0