Karadeniz’de çöp tehlikesi: Yüzde 81’i plastik

HomeTürkiye

Karadeniz’de çöp tehlikesi: Yüzde 81’i plastik

Türkiye, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan'ın, Karadeniz'i tehdit eden deniz çöpleri ve mikroplastik (5 milimetreden daha küçük plastik ...

Geri Dönüşüm İşçileri Derneği Başkanı anlattı: Biz çöpten kurtulmanın mücadelesini veriyoruz, çöpe sahip çıkmanın değil
Baraj gölünün çevresi çöplüğe döndü
Sosyal mesafeyi koruduk, denizi değil

Türkiye, Gürcistan, Romanya ve Bulgaristan’ın, Karadeniz’i tehdit eden deniz çöpleri ve mikroplastik (5 milimetreden daha küçük plastik parçacıkları) kirliliğine karşı başlattığı ortak gayret sürüyor. Trabzon’da bu ülkelerin iştirakçileriyle düzenlenen çalıştay sonrası Yalıncak plajından 30 kilo çöp toplandı. Çöplerin yüzde 81’inin plastik ve türevleri olduğunu belirten KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Erüz, dedi.

‘Karadeniz Ekosistemini Korumak İçin Toplumsal Farkındalığı Artırarak Deniz Çöplerini Azaltma LitOUTer’ projesine Türkiye’de, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi öncülük ediyor. Proje kapsamında Trabzon’da düzenlenen ve 2 gün süren çalıştayda üye ülkelerin ilgili kuruluşlarının temsilcileri, sunumlar yaptı. Çalıştay sonrası Yalıncak plajından çöp toplandı. 30 dakikada toplanan 30 kilo çöpün yüzde 81’inin plastik ve türevleri olduğu belirtildi.

‘Karadeniz’e çok ölçüde atık geliyor’

Çöp toplama aktifliğine katılan Trabzon Liman İşletmeleri Müdürü Muzaffer Ermiş, “Tuna Irmağı yoluyla Karadeniz’e çok büyük ölçüde atık geliyor. Karadeniz havzasındaki ülkelerin daima birlikte buna reaksiyon göstermesi lazım. Karadeniz’de evvelden 45 türlü balık varken artık ne yazık ki elle sayılabilecek kadar azalmış. Bu da kirliliğin yarattığı kayıplardan biri” dedi.

Çöpler global bir sorun

Proje Koordinatörü KTÜ Sürmene Deniz Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erüz ise diye konuştu.

‘Önümüzdeki yıl yeni şubeler açılacak’

TURMEPA Deniz Pak Derneği Üyesi Yusuf Ziya Çakır da “Karadeniz’de ülkemiz hudutları içindeki kirlilik oranı Bulgaristan, Romanya, Ukrayna ve Gürcistan’a göre çok daha fazla. Bu da bizim kâfi deniz şuuruna ve hassaslığa sahip olmamamız ve korumak için kâfi çalışma yapmadığımızdan kaynaklanıyor. Önümüzdeki yıl Karadeniz’i temizleme çalışmalarında faaliyet göstermek için yeni şubeler açılacak” dedi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0