Kavcıoğlu: Enflasyondaki yükseliş geçici faktörlerden kaynaklanıyor

HomeEkonomi

Kavcıoğlu: Enflasyondaki yükseliş geçici faktörlerden kaynaklanıyor

Merkez Bankası (MB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, vazifeye geldiğinden bu yana birinci defa milletvekillerinin karşısına çıktı. Kavcıoğlu, TBMM Plan ve ...

CHP’li Gürer: Vatandaşı tezek yakacak hale düşürmek üzereler
Enflasyona polisiye tedbirler… Bakanlık fahiş fiyat kontrolü yapıyor..
Hazır giyime zam kapıda

Merkez Bankası (MB) Lideri Şahap Kavcıoğlu, vazifeye geldiğinden bu yana birinci defa milletvekillerinin karşısına çıktı. Kavcıoğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde yaptığı sunumunda, enflasyondaki yükselişte, besin ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile arz istikametli ögeler tesirli olduğunu yineledi.

Kavcıoğlu, para siyasetine ait yaptığı sunumda enflasyondaki yükselişin kalıcı olduğuna işaret etti. Enflasyon artışının temel sebebi olarak besin, güç ve ithalattaki artıştan kaynaklandığını gösteren TCMB Lideri, önümüzdeki hafta açıklanacak rezervlere ait bilgileri de paylaştı. Kavcıoğlu, Merkez Bankası rezervlerinin 123,5 milyar dolara yükseldiğini aktardı.

Kavcıoğlu ayrıyeten rezervlere ait olarak “Önümüzdeki periyotta Merkez Bankası olarak para siyasetinin transfer düzeneğini kuvvetlendirmek gayesiyle rezerv birikiminin devamını amaçlamaktayız”

Kavcıoğlu’nun açıklamaları şöyle:

‘Sıkı para siyaseti cari süreçler istikrarını müspet etkilemektedir’

“Öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte dış talebin de tesiriyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir.

Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve ilişkili bölümlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha istikrarlı bir bileşimle sürdürülmesine imkan tanımaktadır.

Olumlu dış talep şartları ve uygulanmakta olan sıkı para siyaseti cari süreçler istikrarını müspet etkilemektedir.

‘Rezervlerimiz 123.5 milyar dolar düzeyine yükseldi’

Merkez Bankası rezervleri son devirde istikrar kazanmış olup güçlü bir artış eğilimi gösteriyor. Önümüzdeki devirde Merkez Bankası olarak para siyasetinin transfer sistemini kuvvetlendirmek hedefiyle rezerv birikiminin devamını amaçlamaktayız”

Öncü göstergelerin yurt içinde iktisadi faaliyetin üçüncü çeyrekte dış talebin de tesiriyle güçlü seyrettiğine işaret ettiğini söyleyen Kavcıoğlu sunumuna şöyle devam etti:

“Aşılamanın toplumun geneline yayılarak hızlanması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve kontaklı kesimlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha istikrarlı bir bileşimle sürdürülmesine imkan tanımakta.

‘Enflasyonda besin ve ithalat fiyatlarındaki artışlar tesirli oldu’

İhracattaki güçlü artış eğilimi ve aşılamadaki kuvvetli ivmenin turizm faaliyetlerini canlandırmasıyla yılın geri kalanında cari süreçler hesabının fazla vermesi beklenmektedir. Cari süreçler istikrarında görülen güzelleşme eğilimi fiyat istikrarı gayesi için değer arz etmektedir.

Enflasyonda son periyotta gözlenen yükselişte; besin ve ithalat fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar üzere arz istikametli ögeler, yönetilen/yönlendirilen fiyatlardaki artışlar ve açılmaya bağlı talep gelişmeleri tesirli olmaktadır.

Bu tesirlerin arızi ögelerden kaynaklı olduğu kıymetlendirilmektedir. Öteki taraftan, güçlü nakdî sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı tesirleri devam etmektedir.

Nakdî duruşun sıkılığı ticari kredilerde öngörülenin ötesinde daraltıcı tesir yapmaya başlamıştır. Bunun yanında, ferdi kredilerin ölçülü seyre dönmesi için makroihtiyati siyaset çerçevesi güçlendirilmiştir.

Merkez Bankası, para siyasetinin etkileyebildiği talep ögeleri, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve arz şoklarının yarattığı tesirlerin ayrıştırılmasına yönelik tahlilleri değerlendirmiştir.

Bu çerçevede para siyaseti duruşunda güncellemeye gereksinim bulunduğu değerlendirmesi yapılmış ve Eylül ayında siyaset faizinde indirim yapılmasına karar verilmiştir.”

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: