Site icon Siyaset Haberi

Koronavirüs geçirenlerin yüzde 75’inde etkileri sürmekte

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ndeki Post Covid Polikliniği’nde koronavirüs geçirmiş yaklaşık 600 kişi inceleme altına alındı. Koronavirüsün insan bünyesindeki fizyolojik ve ruhsal tesirlerinin inceleneceği poliklinikte, şahısların gereksinimlerine nazaran rehabilitasyon da uygulanabiliyor. Emellerinin koronavirüs sonrasında insanların yaşadığı sıkıntıları hem tespit edip hem tedavi etmek olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Kolu Öğretim Üyesi Dr. Emel Azak Karali “Koronavirüs olaylarıyla karşılaştıktan sonra takip ettiğimiz süreçte, bireylerin kimi şikayetlerinin olduğunu gördüğümüzde, bunları nasıl tespit ederiz, bu bahiste ne yapabiliriz diye düşündük ve bir izlem polikliniği oluşturalım dedik. Buraya gelen hastaların hangi şikayetleri vardı ve hangileri devam ediyor diye baktığımızda aslında birçok sorunun hastaların yüzde 75’inin semptomlarının hala devam ettiğini ve farklı şikayetlerinin ortaya çıktığını gördük” dedi.

‘Psikolojik şikayetlerin olduğunu da gördük’

Polikliniğe gelen hastaların büyük bir çoğunluğunun psikoloji kaynaklı şikayetler yaşadığını söyleyen belirten Dr. Azak Karali “Özellikle koronavirüsü önemli seyredenlerde şikayetlerin daha fazla olduğunu ortaya koyduk. Hepimizin bildiği halsizlik, yorgunluk yakınmalarının yanı sıra konsantre zahmeti, uykusuzluk, yalnız kalma korkusu üzere ruhsal şikayetlerin de olduğunu gördüğümüzde psikiyatri ana bilim kolu ile de irtibat kurarak ne yapabiliriz noktasında değerlendirmede bulunduk. Uykusuzluk için göğüs hastalıkları ana bilim kolu ile uyku laboratuvarımızı açıp hastaların uykusuzluk nedenlerini ve rehabilitasyon çalışmaları olarak neler yapabileceğimizi gözlemlemeye çalıştık” diye konuştu.

‘Eski hayat konforuna ulaşan kişi sayısı çok az’

Koronavirüsün tesirlerinin uzun mühlet devam ettiğini ve hastalığı atlattıktan sonra da birtakım belirtilerin kesilmediğini vurgulayan Dr. Azak Karali “Eski hayat konforuna ulaşan kişi sayısı, nitekim çok az. Hafif ya da önemli organ tutulumları olmayan hastalarda bile ruhsal şikayetlerin yüklü olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Hastalarımızın kimileri hafıza kayıpları yaşadığını söylüyor, eskiye nazaran hatırlamakta zahmet çektiklerini söz ediyorlar. Birçok hastada gerilim bozukluğu ve anksiyete var. Çok fazla depresyona giden şikayetleri yok fakat anksiyete çok daha karşılaştığımız bir durum” sözlerini kullandı.

‘Ölüm korkusu yaşayan hastalar var’

Dr. Azak Karali, şöyle devam etti:

“Psikolojik olarak en fazla gelen şikayetler ortasında yalnız kalma korkusu, bireylerin daha aksi halde ömürlerine devam etmeleri, hastalığı çok önemli geçirenlerde mevt korkusu yaşayanlar var. Hem hastalık sürecinde hem sonrasında bunu görebiliyoruz. Hafıza zahmetleri, konsantrasyon kaybı, yalnız kalamama üzere şikayetler çok sık karşılaştığımız durumlar. Bunları tespit ettiğimizde psikiyatri ana bilim kısmı ile de ilişki kurarak aşikâr bir kıymetlendirme sonucunda hakikaten dayanağa muhtaçlığı olan hastalara rehabilitasyon çalışması yapıyoruz. Koronavirüs geçiren tüm hastalarımızı bu izlem merkezine bekliyoruz. Şikayeti olan bireyleri değil, koronavirüs geçirdikten sonra birinci ayı dolan herkesi burada izlemeye davet ediyoruz”

Exit mobile version