Köylülerin su talebine biber gazıyla yanıt

HomeGündem

Köylülerin su talebine biber gazıyla yanıt

Çorum'un Osmancık ilçesine bağlı 450 haneli Öbektaş köyünde yaşanan su meşakkati nedeniyle Vilayet Özel Yönetimi tarafından yaklaşık 2 sene evvel ...

AKP il başkanını şok eden görüntü: Başkanım yalan söylüyorsunuz
Kılıçdaroğlu tezkere için konuştu: Biz senin her dediğinin altına mühür mü basacağız?
AKP’den bir sanat eseri daha: Çay bardağı

Çorum’un Osmancık ilçesine bağlı 450 haneli Öbektaş köyünde yaşanan su meşakkati nedeniyle Vilayet Özel Yönetimi tarafından yaklaşık 2 sene evvel proje hazırlandı. Projenin ihaleye çıkmasıyla bir müddet evvel köyde yapılan sondaj çalışmalarında su bulundu.

Takımlar, suyu borularla köye ulaştırmak için 30 tonluk su deposu inşasına başladı. Çalışmalar sırasında köye bağlı Üst Mahalle’de oturan 100 kişilik küme, “sularının alındığını tez ederek” öğlen saatlerinde, depo çalışmaların yapıldığı bölgeye gitti. Bunun üzerine bölgeye jandarma takımları sevk edildi.

Burada jandarma ile küme ortasında tartışma çıktı. Tartışma kısa müddette arbedeye dönüşünce jandarma grupları, kalabalığa biber gazıyla müdahale etti. Biber gazından etkilenen 4 kişi, ambulansla hastaneye kaldırıldı. Kalabalık ise bir müddet sonra dağıldı.

‘Dağdan gelen suyu bize vermiyorlar’

Köylülerden Ferat Efor, “2 yıldır bu sorunu yaşıyoruz. 450 haneli köyümüz Aşağı ve Üst Mahalle olarak ikiye ayrılıyor. Üst Mahalle sakinleri, dağdan gelen suyu bize vermek istemiyor fakat o mahalleye farklı sınır çekerek suyumuzu alamazlar” dedi.

‘Çıkan suyu Öbektaş köyü sakinleri birlikte kullanacak’

Hususla ilgili bilgi veren Vilayet Özel Yönetimi Genel Sekreteri Recep Çıplak da, “Bu köyde su kasveti vardı. Biz bununla ilgili bir proje hazırladık ve ihale yapıldı. İhalenin sonucunda sondaj vurarak su bulduk ve çıkan suyu yapmış olduğumuz 30 tonluk depoya vermeye çalışıyoruz. ‘Bu suyu Öbektaş köyü sakinleri birlikte kullanacak’ dedik. Biz köylülere sağlıklı içme suyu getirmeye çalışırken, maalesef köy ikiye bölünmüş ve devletin götüreceği hizmeti engellemeye çalışılıyor. Yani ‘su bizim depomuza gelsin, arbedesi yaşanıyor’ diye konuştu.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0