Mardin’e gelen turistler anten ve su depolarından şikayetçi

HomeTürkiye

Mardin’e gelen turistler anten ve su depolarından şikayetçi

Antik kent Mardin’de, meskenlerin çatı katlarında bulunan su depoları ile antenlerin oluşturduğu manzara kirliliğine deva aranıyor. Mardin Turizm ...

Sedat Peker’den yeni iddia! Nevzat Tarhan SADAT’ın hissedarı…
Kılıçdaroğlu: Sandığı getir kardeşim, milleti perişan edeceksin
Bahçeli: Bunlar öğrenci değil ajan provokatör

Antik kent Mardin’de, meskenlerin çatı katlarında bulunan su depoları ile antenlerin oluşturduğu manzara kirliliğine deva aranıyor. Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Lideri Özgür Güngör, gelen her turistin kentin mimari yapılarının fotoğraflarını çektiğini lakin çanak anten ve su depolarından duydukları rahatsızlıkları her fırsatta kendilerine ilettiğini belirterek, “Bu çanaklar yerine kente tek elden uydu sistemiyle sinyal verilebilir. Su depolarının da kaldırılması için tazyikli suya gereksinim var” dedi.

Çanak antenlere manzara kirliliği şikayeti

Son yıllarda profesyonel ve amatör fotoğrafçıların yanı sıra gezginlerin de gözdesi haline gelen antik kent Mardin’de, konutların çatı katlarında bulunan çanak anten ve su depolarının oluşturduğu manzara kirliliği, rahatsız edici boyutlara ulaştı. Mardin Turizm ve Otelciler Derneği Lideri Özgür Güngör, Mardin’e gelen turistlerin her fırsatta çanak anten ve su depolarının kaldırılması için kendilerine şikayette bulunduğunu söyledi. İmaj kirliliğine neden olan damlardaki su depolarıyla çanak antenlerin kaldırılması için valilik ile Büyükşehir Belediyesi ile koordineli çalıştıklarını kaydeden Güngör, “Bu çanak anten ve su depoları çoğunlukla betonarme yapılarda mevcuttur. Bunların da esasen birçoğunun yıkım kararı çıkmış ve bu ay içinde 22 adedinin yıkılması planlanıyor. Bu halde yavaş yavaş bu manzara kirliliğinden kurtulacağız” dedi.

‘Hem yapıyı bozuyor hem yakışıksız görüntü’

Kente verilebilecek tazyikli suyun, su depolarına gereksinimi büsbütün kaldıracağına değinen Güngör, “Bunlar için evvelki periyotlarda bayağı bir gündeme getirdik. Burası sit alanı ve gelen konuklar doğal olarak buradaki yapıların fotoğraflarını çekmek ister. Aslında Mardin’i Mardin yapan bu tarihi konaklarımız, evlerimizdir. O açıdan gelen konuklarımız de doğal olarak da bunları çok gündeme getirdiler. Sayın valimizin de bununla ilgili bir çalışma başlattığını biliyoruz. Tazyikli su olayını Sultan Şeyhmus’tan getirebileceklerini ve depolarında kalkabileceklerini gündeme getirdi. Tabi çanak, Avrupa’da şu anda tek bir sinyal üzerinden çanaksız bile artık uydu sistemi üzerinden yapılabiliyor. Bununla ilgili bizim, valiliğin, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışması var. Tabi bunun da en kısa vakitte kalkmasını talep ettik. Bununla ilgili çalışmalar yapılıyor. Biz bunu daima gündeme getiriyoruz zira bu çanak ve su depoları gerçekten hem buradaki yapıyı bozuyor hem yakışıksız bir imaj. Şu anda biliyorsunuz betonarme yapıların yıkımlarına başlandı. Bunlar esasen daha çok betonarme yapılarda gözüküyor. Bu ay içinde 22 betonarme yapı yıkılacak. Münasebetiyle yavaş yavaş bir halde bunları yok edeceğiz. Tabi bölüm değişti. Avrupa’da eski depolama sistemi değişti. Onlarda küçük ve güneş güçlerine yayma suretiyle su depolanıyor. Bu su depolarının kalkması için bizim önemli bir formda tazyikli suya gereksinimimiz olacaktır. Yani sit alanı dediğimiz eski Mardin bölgesine tazyikli su gelirse doğal olarak su depolarına gerek kalmayacak” diye konuştu.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0