Meteoroloji ve İBB’den art arda uyarılar: Yarına dikkat

HomeGündem

Meteoroloji ve İBB’den art arda uyarılar: Yarına dikkat

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in doğusu, İç Anadolu’nun ...

Meteoroloji saat verdi: İstanbul ve 10 il için sel uyarısı
New York’tan Soçi’ye şahsım dış politikası
12 il için sağanak yağış uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere nazaran Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz’in doğusu, İç Anadolu’nun kuzeyi, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kısımları, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusunun bölgesinin sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların; Güney Ege, Trakya ile Kocaeli, Sakarya ve Düzce’nin kıyı kısımları, Zonguldak etrafları ve Adana’nın kuzey kısımlarında mahallî olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının batı kesitlerde 4 ila 6 derece azalarak yer yer mevsim normallerinin altına düşeceği, başka yerlerde değerli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği kestirim ediliyor.

Meteoroloji’nin kuvvetli yağış ve rüzgar ikazlarında ise şöyle denildi:

Yağışların Edirne, Kırklareli, Tekirdağ’ın iç kısımları, Çanakkale’nin güney, Balıkesir’in batı ilçeleri ile İzmir’in güneyi, Aydın ve Muğla etrafları, Kocaeli, Sakarya, Düzce’nin kıyı kesitleri, Zonguldak etrafları ve Adana’nın kuzey kesitlerinde kuvvetli (30-60 kg/m²) olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, hortum oluşma riski ve mahallî dolu yağışı üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

Güney Ege ile Batı Akdeniz’in batısı, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kısımları, Batı Akdeniz’in batısı ve Antalya’nın doğusunda kuvvetli ve vakit zaman kısa müddetli fırtına formunda (50-80 km/sa) beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

İBB de uyardı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, toplumsal medya hesabından “İstanbul’da hava sıcaklığının 6 derece birden azalmasıyla birlikte Çarşamba (yarın) öğlen saatlerine kadar aralıklarla sağanak yer yer kuvvetli yağış beklenmekte olup, İBB ve İSKİ’ye bağlı gruplar misyon başında olacaktır. İnanılmaz durumlarda ALO 153’ten bize ulaşabilirsiniz” iletisini paylaştı.

MARMARA
Kesimli ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların Edirne, Kırklareli, Tekirdağ etrafları ile Çanakkale’nin güneyi ve Balıkesir’in batı kesitlerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

EGE
Kesimli ve çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor. Yağışların, Güney Ege’de (İzmir’in güneyi, Aydın ve Muğla çevreleri) lokal kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın bölgenin güneyinde güney ve güneybatı taraflardan kuvvetli ve vakit zaman kısa periyodik fırtına formunda (50-70 km/sa) olması bekleniyor.

AKDENİZ
Kesimli yer yer çok bulutlu, Batı Akdeniz ile Doğu Akdeniz’in doğusunun sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların yarın Adana’nın iç bölümlerinde mahallî olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgarın Batı Akdeniz’in batısı ile Antalya’nın doğusunda güney ve güneybatı taraflardan kuvvetli ve vakit zaman kısa vadeli fırtına formunda (50-70 km/sa) olması bekleniyor.

İÇ ANADOLU
Kesimli, yer yer çok bulutlu, kuzey kısımlarının sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

BATI KARADENİZ
Modüllü ve çok bulutlu, bölge genelinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği varsayım ediliyor. Yağışların bu gece saatlerinde Düzce’nin kıyı kısımları ile Zonguldak etraflarında mahallî olmak üzere kuvvetli olması bekleniyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Kesimli bulutlu, iç bölümlerinin lokal olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

DOĞU ANADOLU
Kesimli ve az bulutlu, yarın doğu kesitlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği iddia ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU
Az bulutlu ve açık, doğu kısımlarının yer yer kesimli bulutlu, yarın doğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: