Öğrenciler faiş yurt ve kira ücretlerine karşı sokakta kalıyor

HomeGündem

Öğrenciler faiş yurt ve kira ücretlerine karşı sokakta kalıyor

Hazar DOST Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasıyla bir arada artışa geçen kira fiyatları ve yurt sorunu öğrenci ve ailelerini zorluyor ...

Yüz yüze eğitim için yeni formül: Hafta sonu eğitimi, çift ‘tedrisat’
Yüzlerce öğrenci sokakta mı kalacak?
İBB’nin 343 konutu 8 yıldır boş: Mevzuata takıldı

Hazar DOST

Üniversitelerde yüz yüze eğitimin başlamasıyla bir arada artışa geçen kira fiyatları ve yurt sorunu öğrenci ve ailelerini zorluyor. Kalacak yer bulamayan ‘Barınamıyoruz Hareketi’ üyesi öğrenciler yansılarını lisana getirmek için İstanbul Kadiköy’de bulunan Yoğurtçu Parkı’nda sabahlıyor.

Barınamıyoruz Hareketi’nden Kemal Yılmaz, devletin yüksek yurt ve kira fiyatlarına tahlil bulması gerektiğine dikkat çekerken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “650 lira neyinize yetmiyor?” çıkışına dair de “Bu para hiçbir şeyimize yetmiyor” dedi.

‘Burası saraydan rahat’

Üniversitelilerin kaldıkları bölgeye çevik kuvvet takımları sevk edilirken CHP milletvekili Mahmut Tanal da öğrencilere dayanak için alana geldi.

Kira ve yurt fiyatlarına karşı reaksiyon gösteren üniversitelilere takviye vermek için Yoğurtçu Parkı’na gelen Tanal “Burası saraydan rahat” dedi.

‘Yurt çıkmadığı için okula gönderemiyoruz’

Barınamıyoruz diyen üniversitelere dayanak veren milletvekili Mahmut Tanal’ı şu an bir veli aradı ve çocuğunun okul kazandığını ama durumu olmadığı ve yurt çıkmadığı için okula göndertmeyeceğini söyledi.

Burada kalacağız sıkıysa kaldırın!

Kadıköy İlçe Emniyet Müdürü, sokakta kalan üniversite öğrencileri ve CHP Milletvekili Mahmut Tanal ile görüşme gerçekleştirdi. Hareketin sonlanmasını isteyen emniyet müdürüne Tanal ve üniversitelilerin karşılığı “Kalacak yerimiz yok. Burada kalacağız. Sıkıysa kaldırın” oldu.

‘İki dakika içinde dağılın’

Polis, öğrencilere iki dakika içinde dağılmaları konusunda ikaz yapınca öğrenciler, “Kalacak yerimiz yol, konut istiyoruz” dedi.

Mahmut Tanal, emniyet müdürüyle tekrardan görüşüyor. Polis bekleyişini sürdürüyor.

Polis: Uyumayın, ayakta bekleyin!

Vekil Tanal ve öğrencilerin polisle müzakeresi sonucunda polis, “Uyumayın, ayakta bekleyin. Ortada da gezin” teklifinde bulundu.

#Barınamıyoruz etiketi, Türkiye’de TT listesine 6’ncı sıradan girdi.
Öğrencilerin bekleyişi sürüyor.

Çevik Kuvvet çekildi

Öğrencilerin bulunduğu alana gelen çevik kuvvet geri çekildi. Üniversiteliler, kuralsız formda bulundukları alanda yatma kararı aldı.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: