Pahalı restoranda yemek yiyen Japon Bakan: Maaşımı geri ödeyeceğim

HomeDünya

Pahalı restoranda yemek yiyen Japon Bakan: Maaşımı geri ödeyeceğim

Japonya Enformasyon Teknolojisi Siyasetlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Dijitalleşme Ajansı Lideri Hirai Takuya'nın, bir telekom firmasınca ...

ABD ve Taliban’dan çekilme sonrası ilk temas
NATO: Rusya ile diyalog daha zor
Eski Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili ülkesinde gözaltına alındı

Japonya Enformasyon Teknolojisi Siyasetlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ve Dijitalleşme Ajansı Lideri Hirai Takuya‘nın, bir telekom firmasınca, değerli restoranlarda ağırlandığı ortaya çıktı. Kyodo ajansının haberine nazaran, bu ay hizmete giren Dijitalleşme Ajansı, Bakan Hirai’nin, Nippon Telegraph & Telephone (NTT) firmasınca değerli akşam yemeğinde ağırlandığını belirtti.

Daha evvelki açıklamasında yemek ödemelerini yapan tarafın ismini vermeyen ajans, kamuoyundaki ısrarlar sonrası, firmanın NTT olduğunu ve Bakan Hirai’nin 3 yemeğin 2’sine katıldığını kabul etti.

Maaşını geri verecek

Hükümet çalışanlarının “kamu etiği kurallarının ihlal edilmesine karıştığı” argümanlarını kabul eden Hirai, kendi isteğiyle bir aylık maaşını geri ödeyeceğini açıkladı. Öte yandan, NTT yöneticilerince, toplam 120 bin yen pahasında 3 yemekte ağırlanan ajansın iki numaralı bürokratı Akaişi Koiçi‘ye de maaştan kesme cezası verildi.

Alt kuruluşunun Kabine Sekretaryasına yazılım takviyesi verdiği bilinen NTT, yaptığı açıklamada, kamu ahlakının “yeterince farkına varmadıkları” sebebiyle özür diledi.

Japonya’da yayımlanan Shukan Bunshun mecmuası, haziran ayında, NTT Üst Yöneticisi (CEO) Sawada Jun dahil firma yöneticilerinin, Tokyo’nun Azabu bölgesinde değerli restoranlarda ağırladığını haberleştirmişti. Kyodo, “kamu ahlakını incitecek muameleyi kabul etmeleri” sebebiyle şimdi bu ay hizmete giren ajansı yöneten üst seviye bürokratların davranışlarının, halkın hükümete yönelik inancını sarsabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Hirai, birebir vakitte Dijitalleşme Ajansı Başkanlığı vazifesini yürütüyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0