Palandöken Barajı’nın suları çekildi; mezarlar gün yüzüne çıktı

HomeTürkiye

Palandöken Barajı’nın suları çekildi; mezarlar gün yüzüne çıktı

Palandöken Dağı'nın güneyinde bulunan, Erzurum- Bingöl yolundaki Lezgi Çayı üzerine kurulan sulama ve içme suyu maksatlı Palandöken Barajı'nın ...

Bahçelievler’de aynı caddede aynı saatte iki kişi öldürüldü
Avcılar’da metrobüs durağında ‘beni ittin’ kavgası
Alkolmetreye kredi kartı okuttu: Benim evime falan ceza gitmesin

Palandöken Dağı’nın güneyinde bulunan, Erzurum- Bingöl yolundaki Lezgi Çayı üzerine kurulan sulama ve içme suyu maksatlı Palandöken Barajı’nın üretimine 1994 yılında başlandı ve 2001’de tamamlandı.

Gövdesi dolgu tipi toprak olan barajda 4 Eylül 2005’te su tutulması ile birlikte 50,50 kilometrekarelik göl alanı oluştu.

Çat ilçesine bağlı Aşağı Çat, Üst Çat, Taşağıl ve Tüysüz köyleri ile Aşağı Çat köyü mezarlığının bir kısmı ile Üst Çat köyü mezarlığı ise büsbütün sular altında kaldı.

Aşağı Çat köyündeki mezarları

Kuraklıkla gölde büyük oranda yaşanan su çekilme sonucu Aşağı Çat köyündeki mezarlar, gün yüzüne çıktı. Tahrip olan mezarlardaki kemikler de kıyıya vurdu.

‘Kıyıda kemikler olduğunu gördük’

Bölgede hayvan otlatan köylülerden Yahya Tanas (27), “2005 yılında Aşağı Çat, Üst Çat, Taşağıl ve Tüysüz köyleri su altında kaldı. Bizim mezarlığın yarısı, Üst Çat’ın mezarlığı ise büsbütün sular altında kaldı. Artık sular yaklaşık 20 metre civarında çekildi. Köyümüze ilişkin mezarlar da ortaya çıktı. Mezarlığa gelip baktığımızda kıyıda kemikler olduğunu gördük” dedi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0