Rusya’dan YouTube’a gözdağı: Kapanabilir

HomeDünya

Rusya’dan YouTube’a gözdağı: Kapanabilir

Roskomnadzor’dan yapılan yazılı açıklamada, YouTube’un RT’ye ilişkin iki Almanca kanalı kalıcı olarak kapatmasına reaksiyon gösterildi. Kelam ...

NATO, Rusya’yla ilişkileri Soğuk Savaş’tan daha kötü duruma getirdi
Rus ve İngiliz turistlerin ‘kız arkadaşa bakma’ kavgası kamerada
Davutoğlu: S-400’lerin Türkiye’ye katkısı yok, Suriye’ye karşı kullanılması zor

Roskomnadzor’dan yapılan yazılı açıklamada, YouTube’un RT’ye ilişkin iki Almanca kanalı kalıcı olarak kapatmasına reaksiyon gösterildi. Kelam konusu karar nedeniyle YouTube’un sahibi Google şirketine bir mektup gönderildiği bilgisine yer verilen açıklamada, “Mektupta kanalların kapatılmasına yönelik kararın geri alınması talep edildi. Aksi takdirde YouTube Rusya’da engellenebilir” denildi. Açıklamada, Google’ın çeşitli para cezalarına çarptırılabileceği de belirtildi.

‘Google Rus maddelerini ihlal ediyor’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da bugün yaptığı açıklamada, Google’ın Rus maddelerini ihlal ettiğine dair emareler bulunduğunu belirterek, “İlgili kurumlarımız bunun hakikaten de mevzuatımızın ihlali olduğu kanaatine varırsa, bu platformu maddelerimize uymaya zorlamak için tedbir alma mümkünlüğünü elbette göz önünde bulundurmalıyız” dedi.

RT’nin Almanca hesapları kapatıldı

YouTube tarafından yapılan açıklamada, Russia Today’in (RT) iki YouTube kanalının kalıcı olarak kullanımdan kaldırıldığı belirtildi. Açıklamada, RT DE’nin YouTube kanalının, “COVID-19 hakkında bilgilendirme politikasını” ihlal eden görüntüleri yüklediği için “ihtar” aldığı ve bunun sonucunda YouTube kanalına yeni görüntü yüklemesinin askıya alındığı söz edildi.

Bu askıya alma devrinde RT DE’nin, görüntülerini yüklemek için diğer bir YouTube kanalı kullanarak bu kısıtlamayı aşmaya çalıştığı aktarılan açıklamada, bunun sonucunda her iki kanalın da YouTube’un kullanım şartlarını ihlal ettiği için kapatıldığı vurgulandı.

‘Almanların Ruslara açtığı bir medya savaşı’

RT Genel Yayın Direktörü Margarita Simonyan, hususa ait Telegram üzerinden paylaşımda bulunarak YouTube’un, kelam konusu iki kanalın hesabını kalıcı olarak kapatmasına reaksiyon gösterdi. Simonyan, “Bu, Almanya devletinin Rusya devletine karşı açtığı gerçek bir medya savaşı. Ülkemin gecikmeksizin Rusya’daki Deutsche Welle ve öbür Alman medyasını yasaklamasını, ARD ve ZDF ofislerini kapatmasını sahiden dört gözle bekliyorum” sözünü kulandı.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında, RT Almanca kanallarının kapatılmasının Alman hükümetinin bir kararı olmadığını belirterek “Bu YouTube’un kendi kararı” dedi

Lisansları verilmedi

Ağustosta, Lüksemburg, RT Almanca’nın yayın lisansı başvurusunu reddetmişti. Öte yandan Almanya’da, internet alanındaki habercilik çalışmalarını bir televizyon kanalı ile güçlendirmek isteyen Russia Today’e yayın lisansı verilmedi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: