Sayıştay raporu ortaya çıkardı: Vakıf hastanesi yoksul hasta bulamamış

HomeGündem

Sayıştay raporu ortaya çıkardı: Vakıf hastanesi yoksul hasta bulamamış

Sayıştay Başkanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait 2020 Kontrol Yılı Raporu'nda 2010 yılında İstanbul’da kurulan Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi ...

İngiltere’de bir kriz daha: 11 dişimi kendi ellerimle çektim
İstanbul’da hastanede yangın: Hastalar tahliye edildi
Bilecik’te 100’e yakın üniversiteli, yurtta yemek sonrası hastanelik oldu

Sayıştay Başkanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait 2020 Kontrol Yılı Raporu’nda 2010 yılında İstanbul’da kurulan Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’ne ait dikkat çeken bir tespite yer verdi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, Sayıştay denetçileri, Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi’nin, kuruluşunda Vakıflar Meclisi tarafından belirlenen Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi’nde “sağlık hizmetinin yüzde 20’sinin fiyatsız olarak yoksul ve gereksinim sahibi şahıslara verilmesi” koşulunu yerine getirmediğini belirledi.

‘Gureba’ koşulunu yerine getirmedi

Sayıştay raporunda, “Vakıflar Meclisi’nin üniversitenin kuruluşuna ait 405 numaralı kararında vakıf üniversitesinin Bezm-i Alem Valide Sultan Vakfı’nın vakfiyesindeki ‘gureba’ kuralının yerine getirilmesi hedefiyle kurulacak üniversiteye bağlı sıhhat kuruluşları tarafından verilecek sıhhat hizmetinin yüzde 20’sinin fiyatsız olarak yoksul ve muhtaçlık sahibi şahıslara verilmesinin sağlanmasına karar verilmiştir. Üniversitesinin Tıp Fakültesi Hastanesi’nce verilen sıhhat hizmetinin yüzde 20’sinin fiyatsız olarak yoksul ve gereksinim sahibi bireylere verilmesi koşulunun sağlanmadığı ve üniversitenin bu yükümlülüğünün yerine getirilmesine ait denetiminin yapılmadığı görülmüştür” denildi.

Kontrol raporunda yer verilen tabloya nazaran, üniversite hastanesinde 2020 yılında toplam 538 bin 775 bin kişi tedavi edildi. Üniversite hastanesinin “Sağlık hizmetinin yüzde 20’sinin fiyatsız olarak yoksul ve gereksinim sahibi bireylere verme” kaidesini yerine getirmesi için bu hastaların 107 bin 755’inin fiyatsız tedavi etmesi gerekiyordu. Lakin yalnızca 404 hasta bu kapsamda fiyatsız olarak tedavi edildi. Ayrıyeten, hastane sıhhat hizmetlerinden yalnızca 2020 yılında 378 milyon TL gelir elde etti.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0