‘Subay ve astsubaylık kontenjanlarını Menzilciler doldurdu’ iddiası

HomeGündem

‘Subay ve astsubaylık kontenjanlarını Menzilciler doldurdu’ iddiası

Subay ve astsubay olmak için düzenlenen imtihanlarda şehit ve gazi yakınları için ayrılan kontenjanların da Menzil tarikatına mensup bireylerce ...

Meral Akşener hangi oyunu kurdu?
İtalya’da kısmi yerel seçimler: Merkez sol kazandı
Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu: Erken seçim olmazsa Erdoğan’ın adaylık şansı yok

Subay ve astsubay olmak için düzenlenen imtihanlarda şehit ve gazi yakınları için ayrılan kontenjanların da Menzil tarikatına mensup bireylerce doldurulduğu tez edildi. Gazi Üsteğmen Erhan Kaleli, “15 Temmuz’dan sonra mülakat komiteleri yüklü olarak sivil işçiden teşkil edilmiş durumda. Askerlerin kurulda kelam hakları yok, fikirlerini açıkça beyan edemiyorlar. FETÖ yapılanmasından boşta kalan yerlere bugün diğer tarikatlar yerleştiriliyor” dedi.

Askeri okullarda yapılan mülakatlar, FETÖ sürecinde olduğu üzere şaibesini koruyor. Savlara nazaran Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi aday öğrencileri ortasında tarikat gölgesi altında seçim yapılırken subay ve astsubay olmak isteyen öğrencilerin yüksek puan almalarına ve mülakattaki tüm sorulara karşılık vermelerine rağmen düşük puan verilerek elendiği belirtiliyor. Öğrencilerin kimileri itiraz için CİMER’e, Jandarma ve Kıyı Güvenlik Akademisi’ne müracaatta bulunarak neden elendiklerini öğrenmek için bilgi talebinde bulunurken, öğrencilere tek tip karşılık verilerek başarılı olamadıkları söyleniyor. Mülakatlara katılanların birbiriyle görüş alışverişinde bulunduğu internet platformlarında, bahse ait çok sayıda bildiri da yer alıyor.

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine nazaran, Şehit ve gazi yakınları için ayrılan kontenjanlara Menzil tarikatının el attığı savlarını anlatan Gazi Üsteğmen Erhan Kaleli, kimi adayların mülakat ve test bölgelerine birileri tarafından götürüldüğünü ve o adayların test etaplarının kimilerine hiç dahil olmadan okullara alındığını söyledi. Sıhhat odasına sokulan kimi adayların hiç muayene edilmeden sıhhat mülakatından geçirildiğini belirten Kaleli, birçok adayın mülakat için geldiği Ankara’da Menzil konutlarında kaldığını da öne sürdü. Subay/astsubay olmak isteyen öğrencilere ait bu tezleri toplumsal medya hesabından lisana getirdiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatıldığını kaydeden Kaleli, “Komite lideri, aday şimdi içeri girmeden kaç puan verileceğini kuruldaki öbür üyelere söylüyor, onlar da baskıdan ötürü kurul liderinin söylediği puanı aday öğrenciye veriyor. Yani adayın geçip geçmeyeceği mülakattan evvel belirleniyor. Mesela AKP teşkilatından birinin tanıdığı olan bir adaya 100 tam puan verilmesi şahsen komite lideri tarafından mülakat öncesi söyleniyor ve aday 100 tam puanla uğurlanıyor” sözlerini kullandı.

Mülakatlarda kamera kaydı alınması gerektiğini ya da mülakatın kaldırılması gerektiğini kaydeden Kaleli, “15 Temmuz’dan sonra mülakat komiteleri yüklü olarak sivil çalışandan teşkil edilmiş durumda. Askerlerin komitede kelam hakları yok. Kimi subaylar bu durumdan rahatsız. FETÖ’den boşalan yerlere bugün öteki tarikatlar yerleştiriliyor” dedi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0