Tek bir haber tetikledi: Petrol fiyatlarında ani yükseliş

HomeEkonomi

Tek bir haber tetikledi: Petrol fiyatlarında ani yükseliş

Petrol fiyatları, ABD özel kesim datalarının ham petrol stoklarında büyük bir düşüş yaşamasıyla yükseldi. Batı Teksas Petrolü, New York ...

Brent petrol 3 yılın zirvesinde
Kızıldeniz’e terk edilen gemi tehlike saçıyor
ABD’de petrol sızıntısı: Okyanus suyundan uzak durun

Petrol fiyatları, ABD özel kesim datalarının ham petrol stoklarında büyük bir düşüş yaşamasıyla yükseldi.

Batı Teksas Petrolü, New York piyasasında yüzde 1,2 yükseliş göstermesiyle varil başına 71 dolara süreç görmeye başladı.

Özel kesimin desteklediği Amerikan Petrol Enstitüsü’nün datalarına nazaran, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 6 milyon varil düştü. Petrol fiyatları stokların düşüş göstermesiyle ani yükselişe geçti.

Kasım vadeli Batı Teksas Petrol, Nymex piyasasında yüzde 1,1 yükselişle varil başına 71,29 dolara ulaştı.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 1,1 yükselişle varil başına 75,16 dolara yükseldi.

‘Karbon salınımını azaltmak amaçlanıyor’

Öte yandan petrol piyasası, fiyatları etkileyebilecek dünya çapında bir satın alma haberini daha konuşuyor. Royal Dutch Shell, Permian havzasında bulunan en beğenilen tesislerini 9,5 milyar nakit karşılığında ConocoPhillips’e satmayı kabul etti. İki şirket ortasında yapılan muahede Shell’in karbon salınımını azaltmaya ve daha fazla yenilenebilir güç yatırımı yapmaya çalıştığının da bir öbür göstergesi olarak yorumlanıyor.

Bloomberg’in aktardığına nazaran Shell, satıştan elde edilecek ölçünün 7 milyar dolarının yatırımcılara dağıtılacağını kalanının ise bilançoyu desteklemek için kullanılacağını söyledi. Şirket Permian havzasındaki tesisleri 2012 yılında Chesapeake Energy’den 1,9 milyar dolara satın almıştı

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0