TTB’den sağlıkta kaos uyarısı

HomeGündem

TTB’den sağlıkta kaos uyarısı

Tabiplerin salgın müddetince istifalarını yasaklayan Sıhhat Bakanlığı genelgesinin mühletinin 1 Temmuz’da sona ermesinin akabinde istifalar da ...

TTK’da sahte sağlık raporu skandalı patladı
Pencereden atlamak isteyen annesini son anda yakaladığı anlar kamerada
Koronavirüse yakalanan 5 yaşındaki Emir, bir haftadır tedavi görüyor

Tabiplerin salgın müddetince istifalarını yasaklayan Sıhhat Bakanlığı genelgesinin mühletinin 1 Temmuz’da sona ermesinin akabinde istifalar da peş peşe gelmeye başladı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ’nin derlediği datalara nazaran, 18 ayda istifa eden hekim sayısı 8 bini buldu. Üstelik 18 aylık mühletin büyük kısmında istifa yasağı vardı.

Amerika’nın Sesi’nden Mahmut Bozarslan’ın haberine nazaran, TTB Merkez Kurulu Üyesi Halis Yerlikaya, sayının büyük olduğuna dikkat çekti. İstifa edenlerin birçoklarının özel sıhhat kuruluşlarında çalışmaya başladığını vurgulayan Yerlikaya, istifa münasebetleri ortasında ağır iş yükü, şiddet ve fiyatlandırmadaki problemler olduğunun altını çizdi.

Yalnızca 2020 yılında 12 bine yakın şiddet ihbarı yapıldığını tabir eden Yerlikaya “Bu resmi sayı değil, elimizdeki bizim kendi bilgilerimiz. Son 18 ay içindeki pandemi sürecinin değerli kısmında istifa ve emeklilik yasağı vardı, 8 bin doktor kamudan istifa etmiştir. Bunların kıymetli bir kısmı özel kesime geçtiler. Sahiden dehşetli bir sayı, çok büyük bir sayı. Bunun temel münasebeti şu; Sıhhat Bakanlığı, bu süreçte bütün yükü sağlıkçıların omuzlarına yüklemiş durumda. Sıkıntının yalnızca tıbbi sıkıntı olarak görülmesi, pandeminin hastanede karşılanması stratejisizliği bilimsel bir pandemi idaresi yapılamaması nedeniyle yük, sıhhat çalışanlarının omuzlarına yüklenmiş durumda. Çalışma şartlarındaki zorluk, fiyatlandırmayla ilgili meselelerin tahlili için bütün davetimize verilen yanıtsızlık, tükenmişlik, tabibe yönelik şiddet, yalnızca 2020 yılında 12 bine yakın beyaz kod verilmiş yani sıhhatte şiddet olmuş, yani kaotik bir alana dönmüş durumda. Pandemi de bunun tuzu biberi oldu. Bu nedenle çok sayıda doktor artık mesleğini yerine getiremeyeceğini, kriterlere uygun çalışamayacağını düşündüğü için istifa etti” dedi.

‘5 bin kişi yurtdışında çalışma dokümanı için başvurdu’

İstifa eden hekimlerin yalnızca özel hastanelere geçmediğini söz eden Yerlikaya, son aylarda 5 bine yakın tabibin yurtdışında çalışma evrakı için TTB’ye başvurduğunu belirtti. Tedbir alınmaması halinde sıhhat sisteminin kaosa sürükleneceğini savunan Yerlikaya, ”Hekimler ülkeyi terk ediyor. Şiddetten, bulaştan koruyacak düzenlemelerin olmaması, sağlıkçıların emeğinin karşılığının verilememesi, inançlı bir gelecek görülmemesi nedeniyle gidiyorlar. Şu anda da bir kaos var. Her şey pandemiye ağırlaştı. Bu istifaların yurttaşlara çok önemli bir yansıması olacak, artarak devam edecek, sıhhatle ilgili önemli problemler olacak. Beşerler sıhhate erişemeyeceği için etkilenecek. Özlük haklarıyla ilgili iyileştirmeler yapılamazsa, ekonomik krizin tesirlerini giderecek bir düzenleme yapılamazsa kamudaki erime daha da fazla olacak. Yurttaşlar özel hastanelere mecbur kalacak” dedi.

‘Klinikler kapanabilir’

Sıhhat ve Toplumsal Hizmet İşçileri Sendikası (SES) Şube Eş Lideri Yıldız Ok Orak da birtakım hastanelerdeki kliniklerin kapanabileceği uyarısı yaptı. Dicle Üniversitesi’nde misyon yapan Ok Orak, istifalarla birlikte kliniklerde sıkıntıların başladığını söyledi. İstifaların artması halinde birtakım kliniklerin kapanabileceğini belirten Ok Orak “Selahattin Eyyübi Hastanesi’nde uzun müddettir hiçbir çalışana döner sermaye verilmiyor. Yaklaşık 7-8 yıldır gelir sarfiyatı karşılamıyor mazeretiyle döner sermaye verilmiyor. İstifa yasağı kalkınca istifalar başladı. Kısımlarla ilgili sorunlar var. Bir Psikiyatri Kliniği’nin kapatılmış olması, sıhhat sistemi ve vatandaşın sıhhatini çok olumsuz istikamette etkileyen bir durumdur. Acilde çalışan uzman yok, birçok kısım yok. Bunların hepsi yavaş yavaş kapatılacak. Bu da vatandaşın sıhhatine, sıhhat sistemine olumsuz tesir yapacak. Şu anda pandemi hala devam ediyor hasta sayısı bazen artıyor, bazen düşüyor. Eğitim ve Araştırma Hastanesi, pandemi hastanesi. Burası birçok hastaya bakmıyor. Oranın yükünü Selahattin Eyyubi Hastanesi çekiyordu. Artık bunlar olunca bu yükü kaldırabilecek tabip sayısı azalıyor. Her şey ücretliye dönüyor. Bu da vatandaşın sıhhatini olumsuz etkiliyor ve bu bir kaosa neden olur” diye konuştu.

Van Vilayet Sıhhat Müdürlüğü de Ağustos ayında 43 tabibin istifa dilekçesi verdiğini açıklamıştı.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0