TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı: ‘Gerçek işsizlik yüzde 26’nın üzerinde’

HomeEkonomi

TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı: ‘Gerçek işsizlik yüzde 26’nın üzerinde’

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz 2021 periyoduna ait iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna nazaran, işsizlik oranı, temmuzda bir evvelki aya ...

Ümraniye’deki kağıt toplayıcıları anlattı: ‘Malımızı gasp ediyorlar’
Telefonu masada unutmanın maliyeti 64 bin TL
Soylu’nun telefonunu dinleyen cemaat: 23 sayfalık kayıt çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu, Temmuz 2021 periyoduna ait iş gücü istatistiklerini açıkladı. Buna nazaran, işsizlik oranı, temmuzda bir evvelki aya nazaran 1,4 puanlık artışla yüzde 12’ye yükseldi. Kelam konusu periyotta işsiz sayısı 3 milyon 902 bin kişi oldu. Türkiye genelinde 15 ve daha üst yaştaki bireylerde işsiz sayısı, temmuzda bir evvelki aya nazaran 506 bin kişi artarak 3 milyon 902 bin bireye yükseldi. İşsizlik oranı ise 1,4 puanlık artış ile yüzde 12 düzeyinde gerçekleşti. İşsizlik oranı geçen yılın tıpkı ayına nazaran ise 2,4 puan azaldı.

Bu bilgileri halktv.comtr’ye özel olarak pahalandıran iktisat müellifi Selçuk Geçer, bu türlü bir yükselişi beklediklerini ve şaşırmadıklarını söz etti. Geçer, Haziran ayında iş gücüne iştirak oranında önemli bir düşüşün gerçekleştiğini aktararak, ‘Bu nedenle işsizliği düşük göstermeyi başarmışlardı. Yüzde 10.6, esasen, harika ve olmaması gereken bir rakamdı’ dedi.

İşsizlikte yükseliş sürecek

Bundan sonra da işsizilik sayılarında yükseliş eğiliminin devam edeceğini düşündüğünü anlatan Geçer, ‘Mevsimsel avantajlardan her geçen ay uzaklaşıyoruz. Bu açıklanan sayı, Temmuz ayı sayısı. Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık… İşsizlik oranının artma ihtimalinin daha da ağırlaştığı aylardır, mevsimsel tesirlerden dolayı’ tabirlerini kullandı.

Atıl iş gücü kriter alınmalı

Geçer ayrıyeten, işsizlik oranının yüzde 12 sayısı üzerinden değil, atıl iş gücü oranını kriter alarak, yüzde 23.6 sayısı üzerinden kıymetlendirilmesi gerektiğini belirtti. Geçer, bunun nedeni açısından, ‘Atıl iş gücü oranı içerisinde, iş gücüne katılmak istemeyenler, bezmiş ve bıkmış olanlar, umutlarını kaybetmiş olanlar yer alıyor. Bunların hepsi sonuç itibariyle iş gücünün içerisinde ve işsizliğin birebir içinde olan insanlar’ kelamlarını kullandı.

Gerçek işsizlik yüzde 26’nın üzerinde

‘Yüzde 23.6 sayısının düzgün niyetli bir sayı olduğu kanaatindeyim’ diyen Geçer, ‘Bunların içerisinde de görünmeyen bir işsizlik kısmı var. En az 3 puan. Yani yüzde 26’nın üzerinde bir işsizlik var, Türkiye’de. Gerçek sayı yüzde 30’ların üzerinde’ biçiminde değerlendirmede bulundu.

‘İşsizler ordusuna 505 bin kişi katılmış’

İktisat müellifi Mustafa Sönmez de halktv.com.tr’ye özel olarak TÜİK’in sayılarını kıymetlendirdi. Sönmez, Haziran ayıyla Temmuz ayı ortasında iş gücü piyasasına çıkanların arttığı tespitinde bulunarak, ‘630 bin şahıstan fakat 125 bini iş bulabilmiş, geriye kalan 505bin kişi iş bulamamış ve işsizler ordusuna katılmış’ dedi.

İş arayan 6 bireyden sadece 1’i iş bulabiliyor

Türkiye’nin şu anda, piyasaya çıkan her 6 şahıstan lakin 1’ine iş bulabilen bir iktisadın sahibi olduğunu anlatan Sönmez, ‘Bu dehşetli bir hadise. Büyümeden bahsediyorlar lakin büyüme istihdam yaratmıyor. Hasebiyle, hazirandan temmuza, dar tarifli işsizlik 2 puan artıyor’ dedi.

Sönmez ayrıyeten, geniş tarifli işsizliğin de 1 puan artarak yüzde 23’ten, yüzde 24’e yükseldiğini aktardı.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: