YeniŞafak’ın patronlarına son 11 yılda ihale yağmış

HomeGündem

YeniŞafak’ın patronlarına son 11 yılda ihale yağmış

Albayrak Holding’e bağlı şirketlerle tam 21 başka alanda iş yapan holding, inşaattan araç kiralamaya, sayaç okumadan çöp toplamaya kadar kamu ...

Berat Albayrak, locada ortaya çıktı
Instagram’la gitmişti, kitapla dönüyor: Berat Albayrak kitap yazıyor
Bıçakla rehin tutulan usta, takla atıp kurtulmuş

Albayrak Holding’e bağlı şirketlerle tam 21 başka alanda iş yapan holding, inşaattan araç kiralamaya, sayaç okumadan çöp toplamaya kadar kamu kurumları ile belediyelerden çok sayıda işin ihalesini alıyor. Holdinge bağlı şirketlerin son yıllarda kamudan aldığı yüzlerce ihalenin toplam bedeli milyarlarca lirayı bulurken Albayrak Holding, özelleştirme kapsamında satılan şeker fabrikaları ile kâğıt fabrikası üzere birçok fabrikayı da satın aldı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, Albayrak Holding’in idaresinde ise AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakın arkadaşı Nuri Albayrak ile kardeşleri Ahmet Albayrak, Bayram Albayrak, Kazım Albayrak, Mustafa Albayrak ve Muzaffer Albayrak yer alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2002 yılında evlenen yakın arkadaşı Nuri Albayrak’ın kızı Elif Albayrak’ın nikah şahitliğini de yapmıştı.

Özelleştirmeyle satın aldılar

Albayrak Kümesi, 1976 yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) niteliğinde motor üretmek maksadıyla kurulan TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi Şirketi’ni, 2004 yılında özelleştirme kapsamında satın aldı.

Albayrak Grubu’na bağlı TÜMOSAN Motor ve Traktör Sanayi Şirketi, 2011 ile 2021 yıllarını kapsayan 11 yıllık periyotta kamudan 13 ihale aldı. İhalelerin toplam bedeli 43 milyon 168 bin TL’yi buluyor. Şirketin ihale aldığı kurumlar ortasında ise birinci sırada Devlet Gereç Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü geliyor.

İBB’den ve TOKİ’den devasa ihaleler

Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret Anonim Şirketi de Albayrak Grubu’na bağlı şirketlerden biri. Şirket, 2021 ile 2021 yılları ortasını kapsayan son 10 yıllık devirde kamudan tam 1 milyar 468 milyon TL bedelinde 19 başka inşaat ihalesi aldı. Şirketin ihale aldığı kamu kurumları ortasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştirakleri ile Toplu Konut Yönetimi (TOKİ) Başkanlığı geliyor.

Şirket, geçtiğimiz yıllarda TOKİ’den “Sivas 600 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi” ihalesini yaklaşık 82 milyon TL’ye, “İzmir İli Urla İlçesi 150 Yataklı Devlet Hastanesi” ihalesini yaklaşık 20 milyon TL’ye, “Antalya İli Kepez İlçesi 300 Yataklı Devlet Hastanesi İnşaatı” ihalesini yaklaşık 64 milyon TL’ye, “Kocaeli 33 Bin Seyirci Kapasiteli Stadyum” İnşaat ihalesini yaklaşık 127 milyon TL’ye aldı. Şirket TOKİ’den son olarak ise “Arnavutluk’un Laç Kenti için düzenlenen konut projesi inşaatı” ihalesini 321 milyon TL’ye almıştı.

Ayrıyeten Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Şirketi’nin de içerisinde yer aldığı iş paydaşlığı, İBB’nin 2012 yılında düzenlediği Kartal-Kaynarca Metro İnşaat ihalesini 248 milyon 433 bin avroya aldı. Şirket AKP periyodunda İBB iştiraki Halk Ekmek’ten de tekraren Ekmek Dağıtım ihalesi aldı.

SEKA’nın fabrikasını satın aldılar

Albayrak Kümesi bünyesinde bir de Varaka Kâğıt isimli bir şirket yer alıyor. Bu şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere nazaran, yerli gazete ve kitap kâğıdı üretimi yapmak için 1981 yılında faaliyete geçen SEKA Balıkesir Kâğıt Fabrikası, 2003 yılında ise Albayrak Kümesi tarafından satın alındı.

Ayrıyeten limancılık alanında da faaliyet gösteren Albayraklar, biri Trabzon’da iki yurtdışında olmak üzere toplam üç liman işletiyor.

Paklık araçlarını da onlar satıyorlar

Albayrak Kümesi bünyesindeki Kademe Atık Teknolojileri Sanayi Anonim Şirketi de kamudan 2017 ile 2021 yılları ortasını kapsayan son 5 yılda 30 başka ihale aldı. İhalelerin toplam bedeli ise 18 milyon 402 bin TL’yi buluyor. Şirket aldığı ihalelerle kamu kurumları ve belediyelere, yol süpürme aracı, vidanjör ve arazöz üzere araçlar sattı.

Şirketin ihale aldığı kamu kurumlarının başında yeniden Devlet Materyal Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü gelirken AKP’li Üsküdar Belediyesi, AKP’li Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Karayolları Genel Müdürlüğü de ihale aldığı kurumlar ortasında yer alıyor.

Şirketin internet sitesinde ise yapılan işlere dair şu açıklamada yer alıyor: “Vakumlu ve çekilir tip yol süpürme araçları, dezenfektan ve sterilizasyon araçları, hidrolik sıkıştırmalı çöp kasası, hooklift, konteyner yıkama aracı, su tankeri-arazöz, vidanjör, kombine kanal açma makinesi ve ağaç sökme makinesi üretimleri.”

Albayraklar şeker fabrikalarını kaptı

Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye (TÜRKŞEKER) ilişkin olan ve 1956 yılında açılan Erzurum ile Erzincan Şeker Fabrikaları, 2018 yılında düzenlenen özelleştirme ihalesiyle 287 milyon liraya Albayrak Grubu’na satıldı. Albayrak Kümesi bünyesinde de Erzurum ve Erzincan Şeker Fabrikaları’nı işletmek için SUKKAR ismiyle bir marka kuruldu ve bu markayla Mayıs 2019’dan itibaren şeker üretimine başlandı.

Ayrıyeten bir de Erzurum Şeker Fabrikası’nın hammadde eksikliğini gidermek, Erzurum başta olmak üzere Erzincan ve Sivas hudutları içerisinde tarıma elverişli topraklar kiralayarak pancar ekimi yapmak gayesiyle Mezra Ziraat ismi altında bir şirket kuruldu.

Albayraklar nakliyecilik dalında de Platform Turizm ve Nakil Lojistik ismi altında iki farklı şirketle faaliyet gösteriyor. Platform Turizm Şirketi, 2010 ile 2021 yıllarını kapsayan son 12 yılda kamudan tam 242 farklı ihale aldı. Bu ihalelerin toplam fiyatı ise 3 milyar 169 milyon TL’yi buluyor ve kelam konusu ihalelerin tamamına yakını da araç kiralama ihalesi.

Şirketin ihale aldığı kurumların başında İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve iştirakleri ile Beyoğlu Belediyesi, Gaziosmanpaşa Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi ve Bahçelievler Belediyesi üzere AKP’li ilçe belediyeleri geliyor.

Sayaçları okuyup faturaları dağıttılar

Albayrak Kümesi, bilgi teknolojileri alanında da ALBİL Merkezi Hizmetler, Rasat Trafik Tahlilleri ve Sistemli Dağıtım Hizmetleri ismi altında üç başka şirketle faaliyet gösteriyor. Sistemli Dağıtım Hizmetleri Şirketi’nin internet sitesinde “Sistemli Dağıtım, İstanbul’da İSKİ, TEDAŞ, İGDAŞ; Ankara ve Trabzon’da TEDAŞ olmak üzere yurt genelinde vermiş olduğu hizmetlerle alanında öncü firma olmuştur” tabirlerine yer verilerek, şirketin kamu kurumlarına işler yaptığı belirtiliyor.

Öte yandan Sistemli Dağıtım Hizmetleri Şirketi, kamuda son 10 yılda 64 farklı ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli ise 308 milyon 706 bin TL olarak açıklandı. Bu ihalelerin büyük çoğunluğu da su ve doğalgaz sayacı okuma ve fatura dağıtımı ihalesi.

Şirketin ihale aldığı kurumlar ortasından, İBB iştiraki İGDAŞ ve İSKİ, Adana Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı SASKİ, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı GASKİ, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ASKİ ve Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MASKİ başı çekiyor.

Dokumacılık alanında da faaliyet gösteren Albayrak Kümesi bu alana Sümerbank tarafından 1934 yılında kurulan Ereğli Entegre Dokumacılık Fabrikasını 1997 yılında özelleştirme kapsamında satın alarak girdi. Fabrika, Ereğli Dokumacılık Şirketi ismi altında işletilirken şirketin internet sitesinde, “Ereğli Tekstil’in üretim hacmini Genelkurmay ve Emniyet ünitelerinin gereksinimleri doldurmaktadır” deniliyor.

Askerin kamuflajını Albayraklar üretiyor

Öte yandan şirketin Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı askeri birlikler ile Emniyet Genel Müdürlüğü’ne uzun yıllardır kamuflaj ve üniforma üretip sattığı da biliniyor. Yeniden şirketin internet sitesinde bu mevzuya ait de şu açıklamaya yer veriliyor: “Uluslararası kalite standartlarında, antibakteriyel, nano teknoloji özelliklerine sahip, kara, hava, jandarma ve emniyet kuvvetleri için kamuflajlı-kamuflajsız elbise, mont, parka, gömlek ve rüzgâr ceketi kumaş üretimi ve dikimi, ayrıyeten soğuk iklim parka ve elbise dikimi yapılmaktadır.”

Çöp toplama ve etraf paklığı ihaleleri

Atık idaresi alanında da Yeşil Adamlar Atık İdaresi ve Bayfa Geri Dönüşüm Şirketi ismi altında iki başka şirketle faaliyet gösteren Albayrak Kümesi bu alanda da tekrar kamudan çok sayıda ihale aldı.

Yeşil Adamlar Atık İdaresi Şirketi’nin internet sitesinde şirketin “Atık idaresi ve etraf temizliği” alanında faaliyet yürüttüğü belirtiliyor. Şirket son 10 yılda kamudan 56 farklı çöp toplama, kent içi paklık ve araç kiralama ihalesi aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli ise 1 milyar 945 milyon TL olarak açıklandı. Şirketin ihale aldığı kurumların başında yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile iştirakleri ile AKP’li ilçe belediyeleri geliyor.

Bayfa Geri Dönüşüm Şirketi’nin internet sitesinde ise şu bilgilere yer veriliyor:

Medya, turizm ve yayıncılık şirketleri

Medya alanında da televizyon kanalı, gazete ve internet siteleriyle faaliyet gösteren Albayrak Kümesi, 2007 yılında kurulan Tvnet televizyon kanalının, YeniŞafak gazetesinin ve çok sayıda internet sitesi ile mecmuanın de sahibi.

Birun Otelcilik Şirketi ile de Giresun’un Kümbet Yaylası’nda bir otel işleten Albayrak Kümesi, Ketebe Yayınları’nın da sahibi. Ayrıyeten, Birlikte Dağıtım Şirketi ile de gazete ve mecmua dağıtımı işini de yapan Albayrak Kümesi, birçok gazete ve mecmuanın dağıtım işlerini yapıyor.

Reklamcılık ihaleleri milyonlar getirdi

Reklam Piri Medya İrtibat Şirketi ile reklamcılık alanını da boş bırakmayan Albayrak Kümesi, bu şirketle de kamu kurumlarından son 9 yılda 2 milyon 313 bin TL bedelinde 13 başka ihale aldı. Şirketin ihale aldığı kurumlar ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden oluşuyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0