Yerde dev yarıklar… AFAD bölgede inceleme yapıyor

HomeTürkiye

Yerde dev yarıklar… AFAD bölgede inceleme yapıyor

Yayladaki 1 mesken ile 2 ahırın duvarları çatlarken, AFAD grupları, bölgede inceleme başlattı. Konya Ovası’nda yer altı sularının çekilip ...

Annesinin elini bırakıp yola fırlayan çocuğa otomobil çarptı
Sultangazi’de imam ve cemaate sopalı saldırı
Mevsimin ilk karı yağdı

Yayladaki 1 mesken ile 2 ahırın duvarları çatlarken, AFAD grupları, bölgede inceleme başlattı. Konya Ovası’nda yer altı sularının çekilip, toprağın çökmesiyle meydana gelen ve sayıları 600’ü geçen obrukların akabinde bölgede yüzey yarıkları oluşmaya başladı.

Emirgazi ilçesi Işıklar Mahallesi yaylasında, dün akşam yağmur sonrası yüzeyde yarıklar oluştu. Yarıklar, yayladaki birtakım binaların duvarlarında da çatlaklara neden oldu. Bölgeye AFAD ve jandarma grupları gönderildi. Yarıkların, birinci belirlemelere nazaran, 600-700 metre uzunluğunda, 1,5- 2 metre eninde ve 10 metre derinliğinde olduğu gözlendi. Takımlar, bölgeyi havadan dronla incelemeye aldı. Bugün de tesirli olan yağış nedeniyle kimi yol ve tarım yerleri ise su altında kaldı.

Işıklar Mahallesi’nin muhtarı Bayram Döleker, ”Dün saat 18.00 sıralarında yağmur yağdı. Yağmurun akabinde birtakım yerlerde çeşitli uzunluklarda, 2-3 çizgi halde derinlikler oluştu. Cami lojmanı ve ahır üzere kimi yerlerdeki binaların duvarlarında çatlaklar var. AFAD ve Büyükşehir Belediyesi inceleme yapıyor” dedi.

‘Bu yarıklar süratle devam edecek’

Yarıkları inceleyen Konya Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Kısım Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tahir Nalbantçılar, “Daha evvel yer altı suyunun çekilmesine bağlı olarak obrukların ve çatlakların bir diğer süreci yüzey yarıklarına çevrilmiş durumda. Yer altı suyunun çok kullanımının olduğu bölgelerde vakit zaman farklı ebatlarda ortaya çıkan obruklar, yüzey faylanmalarına dönmüş durumda. Toprak kurudu, çatladı artık de yüzey faylanmalarına dönüşüyor. Bu yarıklar vakit içerisinde açılmaya devam edecek. Bölgedeki su rejimi bu türlü devam ettiği sürece bu yarıkları süratle devam edecek. Buralarda çökme dönemi izlenmesi lazım. Ölçülerek takip edilmesi gerekiyor. Bu yarıkları, bir sefer olmuş bitmiş olarak görmemek gerekir. Devamı gelecektir, takip edilmesi gerekir. Zelzelede kırılma olur, o denli kalır fakat bunlar devamı gelen çökmeler. Bunlar, bölgesel çökmelere de neden olur. Başlangıcından itibaren ilerleyişi takip edilmeli. Denetim altında tutulması gerekir” diye konuştu.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: