Yumurta fiyatları el yakıyor

HomeGündem

Yumurta fiyatları el yakıyor

Uzun yıllardır yumurtacılık dalında problemler yaşandığını söz eden Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Lideri İbrahim Afyon, “Bugün ...

Erdoğan: Yurt sorunu diye bir şey söz konusu değil
TÜGVA skandalı: İmamoğlu, validen telefon bekliyor
Görme Engelliler Spor Federasyonu’nda yolsuzluk polemiği

Uzun yıllardır yumurtacılık dalında problemler yaşandığını söz eden Yumurta Üreticileri Merkez Birliği Lideri İbrahim Afyon, “Bugün maliyetlerimiz çok yükseldi. Aslına bakarsınız en şeffaf dallardan biriyiz. Bütün girdi fiyatlarını masaya koyabiliyoruz. Ambalaj, nakliye, elektrik üzere birçok alanda maliyetlerimiz arttı. En büyük girdi kalemini oluşturan yem fiyatlarında da büyük yükseliş yaşandı. Tüm bunlar bir ortaya gelince yumurta fiyatında artış kaçınılmaz oldu. Evet, fiyatlar arttı ve bu tartışma konusu oldu lakin yumurta üreticileri hala maliyetinin altında satış yapıyor. Zira bir yumurtanın üreticiden çıkış fiyatının 1 TL olması gerekiyor. Aslında maliyetlerdeki artışa bakınca ‘yumurta fiyatlarına artırım geldi’ demek komik oluyor” tabirlerini kullandı.

Yumurta tavukları kesildi

Hürriyet’ten Burak Coşan’ın haberine nazaran, Geçmiş periyotta arz-talepteki dengesizlik yüzünden fiyatların düşük kaldığını belirten Afyon, “Özellikle pandeminin ağır yaşandığı geçen yıl tüketim azalmıştı. Zira oteller, restoranlar üzere toplu tüketim yerleri kapalıydı. Yumurta depolanabilir bir eser olmadığı için satılması gerekiyor. İşte bu durum nedeniyle üretim devam ederken, tüketim azalınca fiyatlar da aşağı düşmüştü. Bu periyotta ise restoranlar, kafeler, okullar, oteller daima açık… Bu yüzden satışlar da artıyor. Ayrıyeten geçen yıllarda üretim fazla olduğu için ziyan eden yumurta üreticileri, yumurta tavuklarını kesti. Bu da üretimin bir ölçü düşmesine neden oldu. Üretim aslında daha olağan düzeylere geldi. Tüm bu sürece bakıldığında vatandaşın ‘yumurta fiyatlarına artırım geldi’ demesi çok doğaldır lakin üreticinin öbür yapacak bir şeyi kalmadı. Yumurta fiyatları artsa da hala üreticiyi şad edecek boyutta değil” diye konuştu.

‘Vatandaş bize reaksiyon gösteriyor’

BÜyükçekmece ve Küçükçemece’de kurulan pazar yerlerinde yumurta satan Cahit Balcı, son 1 aydır her hafta 30’lu yumurtaya 2 TL artırım geldiğini söyledi. Balcı, “Üreticide fiyat yükseldikçe biz de fiyatlarımızı arttırıyoruz. Bizim 25-26 TL’ye sattığımız yumurtalar marketlerde 32-33 TL. Yaşanan Vatandaş daima reaksiyon gösteriyor, bizi suçluyor. Bizim kârımızı ise 30’lu yumurtada 2-3 TL’yi geçmiyor. Yumurtada bu periyotlarda fiyat artışı olması olağan. Zira okullar açılıyor, havalar soğuyor ve tüketim artıyor. Ayrıyeten üreticiler yumurtacı tavuklarını yeniliyorlar” dedi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0